Sample Text
Jest to kościół greckokatolicki pod wezwaniem Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W XIV w. poprzez fundację Górków kościół zostaje odbudowywany po zniszczeniu przez pożar, który trawił miasto w 1583 roku. Powstanie tej budowli jak również jej przynależność do którejś z religii są niejasne. W 1596 roku po zawarciu Unii Brzeskiej pomiędzy kościołem prawosławnym, a rzymskokatolickim – pełni rolę kościoła unickiego (parafialnego). Andrzej Górka dał w 1588 r. przywilej na budowę cerkwi w Szczebrzeszynie, który w 1590 r. zostaje zatwierdzony przez Jana Czarnkowskiego i króla Michała Wiśniowieckiego w 1671 r. Fakt przywileju musi się odnosić do tego kościoła, ponieważ inna cerkiew w Szczebrzeszynie nie istnieje i prawdopodobnie nie istniała, dlatego można przypuszczać, że przywilej dotyczy kościoła unickiego (parafialnego), który podczas rusyfikacji Królestwa Polskiego w 1867 r. zostaje zamieniony na cerkiew prawosławną. Tajemnicze wydają się także liczby wskazujące na rok 1560 uwiecznione na żelaznych zabytkowych drzwiach tej świątyni, które w 1984 r. zostały zabrane przez konserwatora dzieł sztuki do Zamościa. W czasie I i II wojny światowej obiekt ponownie ulega zniszczeniu i dewastacji. Podczas prac rekonstrukcyjnych odkryto dwie warstwy ściennych malowideł : jedna z XVI w., która stanowi obramowanie glifów okiennych i absyd, druga zaś na ścianie północnej to
polichromia datowana na koniec XVII wieku i przedstawia scenę Apokalipsy według św. Jana. Inna polichromia widnieje na ścianie wschodniej oraz południowej i przedstawia scenę kuszenia Chrystusa. Poza wymienionymi rysunkami istnieją jeszcze inne, które powstały stosunkowo niedawno bo w XIX wieku. Do XIX w. cerkiew posiadała wieżę i dzwonnicę.
W 2006 roku zrujnowany budynek został przekazany przez starostwo powiatowe w Zamościu Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu. W latach 2008–2010 obiekt został gruntownie odrestaurowany. Podczas prac wzmocniono konstrukcję, położono tynki renowacyjne i wykonano ogrodzenie. Wewnątrz cerkwi odrestaurowane zostały m.in. XVII-wieczne malowidła ścienne.. Odtworzony został także
zniszczony w czasie I wojny światowej – ikonostas. Obecnie cerkiew w Szczebrzeszynie jest najstarszą świątynią prawosławną w Polsce. Zarządza nią Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska.
Za kompleksowy remont cerkwi prawosławna diecezja lubelsko-chełmska została nagrodzona w 2011 roku “Laurem Konserwatorskim”. Nagroda jest przyznawana za najlepiej odnowione zabytki w regionie.
Cerkiew można zwiedzać. Klucze do niej znajdują się w punkcie informacji turystycznej (synagoga).
Zobacz filmik z wnętrza cerkwi podczas remontu w 2009 roku:
Filmik z poświęcenia cerkwi w 2010 roku:
Czy te informacje były dla Ciebie przydatne?
Kliknij gwiazdkę, żeby ocenić!
Średnia ocena / 5. Liczba głosów:
Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten tekst.
Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!
Poprawmy ten wpis!
Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.