Gdzie leży Szczebrzeszyn?

()
Współczesny herb Szczebrzeszyna

Szczebrzeszyn jest małym miastem liczącym około 5 tys. mieszkańców i znajduje się w południowo – wschodniej Polsce, na Lubelszczyźnie, powiecie zamojskim i leży nad rzeką Wieprz. Jest jednym z najstarszych miast na Lubelszczyźnie. Prawa miejskie ma nieprzerwanie od 1352 roku.

chrzaszcz_png
Pomnik Chrząszcza w Szczebrzeszynie

Współczesny Szczebrzeszyn to nowoczesne miasto, które dynamicznie się rozwija pod względem turystycznym. Swoje siedziby mają tu przedsiębiorstwa z branży m.in. rolno-spożywczej, przetwórczej, drzewnej, budowlanej.

Przez gminę Szczebrzeszyn przebiega droga krajowa nr 74, wojewódzka nr 848, drogi powiatowe, gminne oraz linie kolejowe : normalnotorowa i szerokotorowa LHS łącząca Śląsk z Ukrainą.

Od Wschodu i Zachodu miasto otaczają lasy liściaste, iglaste lub mieszane, a pagórkowaty teren, poprzecinany licznymi jarami i wąwozami lessowymi, sprzyja aktywnej turystyce i różnego rodzaju sportom, takim jak jazda na rowerach górskch, spacery Nordic walking, bieganie.

Wokół Szczebrzeszyna znajdują się setki kilometrów polnych dróg, które idealnie nadają się do uprawiania wspomnianych sportów. Przebiegają one przez urozmaicony, z malowniczymi krajobrazami, pagórkowaty teren.

Z czego słynie Szczebrzeszyn?

Szczebrzeszyn słynie z znanego na całym świecie powiedzenia “W Szczebrzeszynie Chrząszcz brzmi w trzcinie…” oraz pomników bajkowego Chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy pt.: “Chrząszcz”, a także najgęstszej w Polsce sieci wąwozów lessowych, które znajdują się w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym.

Koło jakiego miasta leży Szczebrzeszyn?

Największym miastem, obok którego leży Szczebrzeszyn jest oddalony o ok. 22 km Zamość. Szczebrzeszyn sąsiaduje także z mniejszymi miejscowościami, takimi jak: Zwierzyniec (Roztoczański Park Narodowy), Nielisz (największy zalew w woj. lubelskim), Sułów (grodzisko Sutiejsk), Radecznica (bazylika św. Antoniego z Padwy).

Skąd nazwa Szczebrzeszyn?

Nie jest znane pochodzenie nazwy miasta, ale przypuszcza się, że może pochodzić od imienia lub nazwiska jego założyciela. W historycznych polskich pismach miasto występuje pod taką samą nazwą jak dziś, zaś w łacińskich jako Scebresinum. Inne tłumaczenia nazwy ”Szczebrzeszyn” wywodzi się z języka rosyjskiego : ”Szcze – breszut” i oznacza tyle co : brzechać, szczekać, ujadać, kłamać. Następny wyraz ”Szcze – bruchy” pochodzi z języka rosyjskiego lub węgierskiego i tłumaczy się jako suszone owoce. Ostatni wyraz ”Szcze – werszczyny” jest pochodzenia staroruskiego i oznacza wyżynny teren.

Czy Szczebrzeszyn to miasto?

Szczebrzeszyn to starożytne miasto. W 1352 roku, Kazimierz Wielki, podczas wyprawy wojennej przeciwko Litwinom obozował pod Szczebrzeszynem, potwierdził wówczas istnienie miasta w wystawionym przez siebie dokumencie. Od tamtej pory (nieprzerwanie) Szczebrzeszyn jest uważany za miasto i nigdy w historii nie utracił tego prawa, pomimo różnych zawieruch wojennych. Więcej na temat historii Szczebrzeszyna znajduje się w zakładce “Dzieje miasta“.

Czy te informacje były dla Ciebie przydatne?

Kliknij gwiazdkę, żeby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten tekst.

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Poprawmy ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?