Atrakcje

()
Drewniany pomnik Chrząszcza u podnóża Wzgórza Zamkowego. Foto: Tomasz Gaudnik
Pomnik Chrząszcza na rynku miejskim. Foto: Tomasz Gaudnik

Pomniki bajkowego Chrząszcza

Główną atrakcją Szczebrzeszyna, są pomniki bajkowego Chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy pt. “Chrząszcz”. To właśnie cytat “W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie ” z tego wiersza, rozsławił miasto na cały świat, a obcokrajowcy łamią sobie na nim języki.

Artystyczne wyobrażenia bajkowych owadów znajdują się w dwóch lokalizacjach: na rynku miejskim (przed ratuszem) i u podnóża Wzgórza Zamkowego, spod którego wypływają naturalne źródła kryształowej i lodowatej wody.

Pierwszy pomnik Chrząszcza był wyrzeźbiony w 2002 roku w pniu okazałej lipy, przez uczniów Liceum Plastycznego z Zamościa i pod opieką Zygmunta Jarmuła, rzeźbiarza i nauczyciela w zamojskim liceum, a prywatnie – mieszkańca Szczebrzeszyna. Dzisiaj w miejscu pierwszej rzeźby, stoi jego kopia.

Druga, około 2 metrowej wysokości figura Chrząszcza została odlana z brązu i stanęła na rynku w Szczebrzeszynie w 2011 roku. Zaprojektował i wykonał ją rzeźbiarz Zygmunt Jarmuł. Każdy, kto przyjeżdża do Szczebrzeszyna, zawodowo lub jako turysta, musi obowiązkowo zrobić sobie zdjęcie przy pomniku bajkowego owada. W sezonie ustawiają się do niego długie kolejki.

Wieża widokowa na Wzgórzu Zamkowym. Foto: Tomasz Gaudnik

Wieża widokowa

Wieża widokowa znajduje się około 300 metrów na Południowy – Zachód od rynku miejskiego. Wybudowana została w miejscu ruin XIV – wiecznej wieży obronnej zamku szczebrzeszyńskiego. Z ruin baszty, zachowała się oryginalna piwnica (dawniej więzienie) oraz fragmenty murów widocznych wewnątrz współczesnej budowli.


Foto: Tomasz Gaudnik

Muzeum Starych Zegarów

W muzeum znajduje się ponad 300 wiszących (ściennych) zegarów wahadłowych typu szwarcwaldzkiego, inaczej zwanych ludowymi lub drewniakami. Kolekcja została udostępniona przez prywatnego kolekcjonera pana Leszka Marka Dudę.

Zwiedzanie wymaga zakupienia biletu.

Strona internetowa.


Muzeum Skarbów Ziemi i Morza (przy Restauracji Klemens w Klemensowie)

Muzeum powstało w 2012 roku a stworzył je właściciel, znajdującego obok muzeum, hoteliku i restauracji “Klemens”. W przeszklonych gablotach dwóch pawilonach, znajduje się ponad 3 tys. eksponatów z całego świata. Wśród nich: minerały, skamieniałości, muszle oraz ryby. Najcenniejsze z nich to: złoto rodzime, liliowce z Sahary Zachodniej liczące 420 mln lat (zwierzęta morskie), Ząb Megalodona o wymiarach 10 cm x10 cm (prehistoryczny rekin), opal z Etiopii (mineraolid zaliczany do krzemianów), skamieniałe drzewo z wypływającym bursztynem z rzeki San, skamieniałe jajo jeżowca z Roztocza, skamieniałe drzewo z Afryki, fluoryt zielony (kamień szlachetny z gromady halogenków), hammotite (stalowy kryształ), agat „Święta rodzina” (półszlachetny minerał).

Zwiedzanie wymaga zakupienia biletu.

Strona internetowa


Muzeum Dawnych Rzemiosł (przy Restauracji Klemens w Klemensowie)

W 2014 roku przy restauracji został przeniesiony i złożony od podstaw, wiatrak młyński typu “Koźlak”, który został zakupiony przez właścicieli restauracji i hoteliku. Jest to ostatni wiatrak na Roztoczu. Dzisiaj można go oglądać przy restauracji i – jak zapewniają właściciele – jest w pełni sprawny. Został też wpisany do rejestru zabytków.

Niedaleko wiatraka znajduje się przeniesiona roztoczańska, w pełni wyposażona kuźnia kowalska.

Zwiedzanie wymaga zakupienia biletu.

Strona internetowa


Spływy kajakowe rzeką Wieprz

Spływy kajakowe meandrami rzeki Wieprz są bardzo popularne wśród turystów przyjeżdżających do Szczebrzeszyna. Największym zainteresowaniem spływów, cieszy się odcinek ze Zwierzyńca do Szczebrzeszyna albo z zakończeniem w Michalowie lub Nieliszu.

Trasy spływów są ustalane indywidualnie z ich organizatorami. Często firmy zgadzają się na wybranie do spływu przez turystów dowolnego odcinka Wieprza.


Wąwozy lessowe

Ścieżki rowerowe

Ścieżki piesze i Nordic walking

Przejażdżki bryczką

Przejażdżki saniami zakończone ogniskiem (zimą)

Czy te informacje były dla Ciebie przydatne?

Kliknij gwiazdkę, żeby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Na razie brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten tekst.

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Poprawmy ten wpis!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?