Brody Małe: Ćwiczenia zgrywające jednostek KSRG, służb i instytucji współdziałających

Foto: PSP w Zamościu/ Archiwum

We wtorek, 9 września 2025 roku, w godzinach od 9:00 do 14:00 na terenie terminala przeładunkowego w Brodach Małych (gmina Szczebrzeszyn) odbędą się kompleksowe ćwiczenia zgrywające jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), służb ratowniczych oraz instytucji współdziałających. Celem wydarzenia jest doskonalenie współpracy i koordynacji działań w sytuacjach kryzysowych.

Symulacja trzech scenariuszy zagrożeń

Organizatorzy zaplanowali realistyczne scenariusze, które mają sprawdzić gotowość służb do reagowania w warunkach ekstremalnych. Wśród założeń ćwiczeń znalazły się:

  • wyciek substancji niebezpiecznej,
  • katastrofa budowlana,
  • zderzenie pociągu z pojazdem przewożącym ludzi.

Każdy z tych epizodów wymagać będzie szybkiej oceny sytuacji, podjęcia decyzji oraz współdziałania różnych formacji ratowniczych.

Udział specjalistycznych grup PSP

W ćwiczeniach wezmą udział wyspecjalizowane jednostki Państwowej Straży Pożarnej z województwa lubelskiego:

  • Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Zamościa,
  • Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Chełma,
  • Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego z Lublina.

Ich obecność gwarantuje wysoki poziom realizmu oraz możliwość przećwiczenia procedur w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z organizacją ćwiczeń, w godzinach porannych oraz po zakończeniu działań (po godz. 14:00), mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu drogowym w okolicach terminala w Brodach Małych. Mieszkańcy i kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń służb porządkowych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ćwiczenia mają charakter zamknięty i nie stanowią zagrożenia dla ludności cywilnej. Ich celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa publicznego.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA