Chrząszcz z brązu już stoi (zdjęcia i wideo)

Fot. Tomasz Gaudnik

Nowy, odlany w brązie pomnik Chrząszcza stoi już na rynku miejskim w Szczebrzeszynie, pod czujnym okiem kamer. Oficjalne odsłonięcie zostanie dokonane w najbliższą sobotę.

Pierwszy pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie wyrzeźbiła młodzież w 2002 roku z pnia lipy podczas pleneru rzeźbiarskiego pod kierunkiem artysty rzeźbiarza Zygmunta Jarmuła. Ustawiony został na kamiennym cokole przy źródłach bijących w pobliżu dawnego ordynackiego młyna, który znajduje się przy ul. Klukowskiego.

Ponieważ drewno jest materiałem nietrwałym (drewnianego chrząszcza zaczęły zjadać robaki) władze gminy postanowiły zamówić podobnego chrząszcza, ale wykonanego z trwalszego materiału.

Nowego chrząszcza zaprojektował Zygmunt Jarmuł. Figura owada, która zostanie odsłonięta 23 lipca jest odlana w brązie i ma ok. 2 m wysokości. W środę (20 lipca) została przywieziona i przytwierdzona do płyty rynku, obok ratusza. Odlew chrząszcza został wykonany w pracowni rzeźby prof. Karola Badyny w Krakowie. Kosztował ok. 60 tys. zł. Sfinansowany został w 70 procentach ze środków unijnych w ramach projektu „Z kulturalną wizytą w chrząszczowym grodzie”.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się w najbliższą sobotę (23 lipca) około godz. 18.30. Wcześniej o 17. wystąpią zespoły folklorystyczne w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Eurofolk-Zamość’2011 : z Ukrainy, Serbii i Kolumbii. O 20. rozpocznie się „Babska biesiada”.

„szczebrzeszyn.info”

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA