reklama

Lotnicy ze Szczebrzeszyna walczyli w Wielkiej Brytanii

Flaga Polskich Sił Powietrznych (1940-1947)

Flaga Polskich Sił Powietrznych (1940-1947)

Podczas drugiej wojny światowej w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii walczyło wielu dzielnych Polaków. Wśród nich – jak się okazało – dwaj urodzeni w Szczebrzeszynie: Roman Kot i Marian Kita. Obaj zginęli w Wielkiej Brytanii i tam zostali pochowani.

 

Ich nazwiska znalazły się na tzw. „Liście Krzystka” , która jest swoistą encyklopedią polskich lotników walczących podczas drugiej wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Pod wieloma nazwiskami brakuje jednak wielu informacji. W jej uzupełnianiu pomaga Wiesław Grudniak, 65-latek z Dęblina, który robi to hobbystycznie.

Wiesław Grudniak lotnictwem interesował się od najmłodszych lat, a tak na poważnie, od czasu kiedy zaczęła pojawiać się niezależna literatura, wcześniej czytał inne publikacje na ten temat.

-Mieszkając w Dęblinie nie można nie interesować się tym, co co chwila przelatuje nad głową – żartuje pan Wiesław.

Współpraca z Tadeuszem Krzystkiem
Później nawiązał kontakt z nieżyjącym już Tadeuszem Krzystkiem, autorem „Listy Krzystka” – imiennej listy personelu Polskich Sił Powietrznych w Anglii, którą stworzył na zlecenie Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.

– Poszukiwaniem polskich lotników zająłem się w 2008 roku, po nawiązaniu kontaktu z autorem książki „Personel Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w latach 1940 – 1947…” panem Tadeuszem Krzystkiem – wspomina Wiesław Grudniak. – Świętej Pamięci pan Tadzio szykował się do publikacji kolejnego wydania tej książki, poprawionej, uzupełnionej i pod nowym tytułem „Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii…”.

Pan Wiesław pracował i mieszkał w Dąbrowie Górniczej, ale dość często jeździł swoim samochodem na trasie Dąbrowa – Dęblin. Zawsze tak układał trasę podróży, aby z danych zawartych w książce Krzystka gdzieś zajechać do Urzędu Stanu Cywilnego,
kancelarii parafialnej, na cmentarz i „coś znaleźć” o lotnikach, o ich polskiej przeszłości lub odnaleźć rodzinę.

-Oczywiście priorytetem był kontakt z samym lotnikiem lub z rodziną, ale – jak mówi Wiesław Grudniak – z tym, ze względu na duży upływ czasu, było bardzo słabo.

Jeśli udało mu się coś znaleźć, to zebrany materiał przesyłał Tadeuszowi Krzystkowi.

-W 2012 roku, w czasie VI Zjazdu Seniorów Lotnictwa w Warszawie i Dęblinie spotkaliśmy się, bo właśnie wtedy ukazała się jego książka – wspomina Grudniak. I dodaje: – Z uwagi, że materiał zdjęciowy (zdjęcia grobów naszych lotników) był spory nie mógł być on zamieszczony w książce.
W związku z powyższym na forum lotniczym „MYŚLIWCY” założyłem wątek/temat „A pamięć o nich niech nie zaginie” i tam zamieściłem swoje zdjęcia i czynię to nadal.

Później materiały gromadzone na internetowym forum zostały zamieszczone na nowej stronie, która została nazwana „Niebieska Eskadra”.
– Po śmierci pana Tadeusza, uzupełnianiem i weryfikacją danych zajął się kolega, który książkę tę wprowadził do internetu pod nazwą „Lista Krzystka” – wyjaśnia Wiesław Grudniak. – Jest to jeden z programów Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, który zazębia się z „Niebieską Eskadrą”. Też biorę udział w tym programie, bo wzajemna wymiana informacji pomaga budować i jedno i drugie.

Lotnicy ze Szczebrzeszyna
Pod koniec października tego roku, Wiesław Grudniak skontaktował się z Urzędem Stanu Cywilnego w Szczebrzeszynie prosząc o wyszukanie imion rodziców Romana Kota i Mariana Kity, lotników Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu biografie lotników będą uzupełnione o nowe informacje o bohaterach.

– Wszystko co zbieram służy do zweryfikowania podstawowych danych osobowych i zamieszczenia na stronie „Niebieska Eskadra” – podkreśla pan Wiesław. – Cały mój czas zabiera mi właśnie ta praca jak i codzienne przeglądanie i edycja strony. Nie wspomnę o wyjazdach w teren.

Podczas drugiej wojny światowej Personel Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii liczył 17 tys. osób. Nazwiska lotników służących w PSP można znaleźć na wspomnianej wcześniej „Liście Krzystka” (www.listakrzystka.pl) oraz na stronie „Niebieska Eskadra” (www.niebieskaeskadra.pl).

Kim są lotnicy ze Szczebrzeszyna?
Roman Kot, urodził się 30 września 1919 roku w Szczebrzeszynie, w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii miał stopień starszego sierżanta. Był strzelcem pokładowym w 18 OTU (Operation Training Unit -Jednostce Szkolenia Operacyjnego). Zginął 21 października 1943 roku. Został pochowany na wojskowym cmentarzu w Newark-on-Trent (Wlk. Brytania).

Marian Kita urodził się 9 stycznia 1922 roku w Szczebrzeszynie, w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii służył jako starszy sierżant. Był pilotem w 305 Dywizjonie Bombowym. Zginął 5 października 1944 roku. Pochowany został w Lyonshall (Wlk. Brytania).

(Tomasz Gaudnik)

Wiesław Grudniak poszukuje informacji, zdjęć lub krewnych lotników ze Szczebrzeszyna. Jeśli ktoś z Czytelników ma informację o wspomnianych lotnikach lub jest z nimi spokrewniony – prosimy o kontakt na adres info@szczebrzeszyn.info.

Czytaj także:

3 odpowiedzi na „Lotnicy ze Szczebrzeszyna walczyli w Wielkiej Brytanii”

  • Witam, nigdy bym nie przypuszczał, że po pierwszym kontakcie mailowym Pan Redaktor poruszy sprawę poszukiwania Rodzin szczebrzeszyńskich lotników tak szybko. Pozostaje mi podziękować jak również zaznaczyć, że prowadzeniem strony Niebieska Eskadra zajmuje się „Załoga” Niebieskiej Eskadry którą można poznać wchodząc na tą stronę. Skład „Załogi” jest zróżnicowany pod względem wieku, zawodów, płci ale łączy nas pasja do historii lotnictwa i przekonanie o konieczności zachowania pamięci o tych wielu ludziach którzy tą lotniczą historię tworzyli.

  • Nie tylko Ci dwaj piloci tam zgineli. Było ich jeszcze paru ze Szczebrzeszyna.

  • Witaj Roman on,
    byłbym zobowiązany gdybyś podzielił się swoimi wiadomościami ze mną. Jestem ciekaw ich nazwisk jak i źródła Twojej wiedzy.

reklama

reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE