Na trasie Gorajec-Szczebrzeszyn, krajówka będzie szersza

1 czerwca 2016
DK 74. Foto: Tomasz Gaudnik

DK 74. Foto: Tomasz Gaudnik

Droga Krajowa nr 74, na odcinku Gorajec – Szczebrzeszyn zostanie w najbliższych latach przebudowana.  Po przebudowie drogą będą mogły się poruszać pojazdy o masie powyżej 8 ton. Teraz obowiązuje ograniczenie.

Od lat na trasie ze Szczebrzeszyna do Gorajca obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów o masie powyżej 8 ton, a ciężarówki jeżdżą w kierunku Biłgoraja drogą wojewódzką przez Zwierzyniec. Wynika to stąd, że droga krajowa powstała na dawnej drodze gminnej, która prowadziła do Szperówki. Gminna droga nie była dostosowana do poruszania się ciężkich pojazdów, stąd to ograniczenie. Wkrótce ma się to zmienić.

Przebudowa drogi pomiędzy Gorajcem a Szczebrzeszynem jest planowana na najbliższe lata.

-Jezdnia zostanie poszerzona do 7 metrów i stanie się drogą klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego-red.) mogącą przenosić obciążenie 115 kN/oś (obecnie jest 80 kN/oś i obowiązuje ograniczenie w ruchu pojazdów o masie całkowitej powyżej 8 ton). Będzie to przebudowa istniejącej drogi – powiedział portalowi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy z oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Rzecznik dodaje, że :-W ramach przebudowy zostanie skorygowana niweleta drogi (trasa stanie się bardziej łagodna, szczyty obniżone a dolinki podniesione), wyremontowane zostaną istniejące mosty i przebudowane przepusty oraz skrzyżowania. Złagodzone zostaną zakręty, przebudowane istniejące chodniki i zbudowane nowe. Powstanie nowe odwodnienie drogi, a tam, gdzie będzie to konieczne powstaną drogi wewnętrzne prowadzące do pól.

Mieszkańcy Szperówki cieszą się, że droga zostanie w końcu poszerzona, bo teraz droga jest wąska, nie ma utwardzonego pobocza ani chodników, ale z drugiej strony ci, którzy mają domy w pobliżu jezdni obawiają się wywłaszczeń.

-Jeśli będzie taka potrzeba, to pozyskamy dodatkowe grunty pod przebudowę drogi. Przed zatwierdzeniem ostatecznych rozwiązań projektanci którzy będą pracować na nasze zlecenie przeprowadzą spotkania informacyjne z lokalną społecznością. Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę odcinka DK74 od Gorajca do Szczebrzeszyna nie został jeszcze ogłoszony i żadne prace w terenie nie są prowadzone – zastrzega Krzysztof Nalewajko.

 

2 Responses to Na trasie Gorajec-Szczebrzeszyn, krajówka będzie szersza