Zamość : Szachy z całego świata w jednym miejscu

18 kwietnia 2016
Foto : ZCW "Szachy świata"

Foto : ZCW “Szachy świata”

Od 2014 roku w Zamościu działa Zamojskie Centrum Wystawowe “Szachy świata”, w którym można oglądać zestawy szachowe z całego świata. Aktualnie znajduje się ich tam prawie 300.

Zamojskie Centrum Wystawowe ,,Szachy świata” powstało z inicjatywy Magdaleny Proć-Czochry w celu eksponowania

Foto : ZCW "Szachy świata"

Pod koniec marca “Szachy świata” otrzymały statuetkę “Hetmana”. Foto : ZCW “Szachy świata”

rodzinnej kolekcji szachów oraz przedmiotów o tematyce szachowej. W 2012 roku kolekcja wpisana została do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako unikatowa i największa w Polsce.

Wśród zgromadzonych szachów z Peru, Mongolii, Meksyku, Turcji, Japonii, Malezji, Afryki, Indii, Chin, Indonezji, USA, Rosji, Holandii, Węgier, Czech, Hong Kongu, Anglii, Belgii, Ukrainy, Pakistanu, Azerbejdżanu, Tunezji, Grecji, Wietnamu, Nepalu, Francji, Białorusi, Austrii, Litwy, Włoch, Bawarii, Boliwii, Niemiec oraz Polski są wykonane m.in. z kamienia mydlanego, drzewa sandałowego, chleba czy czekolady. W ZCW można zobaczyć także stare fotografie, podręczniki z II połowy XIX wieku i inne przedmioty związane z szachami.

Pod koniec marca br. Kapituła Hetmanów Polskiego Związku Szachowego przyznała rodzinie Czochrów statuetkę “Hetmana”, w kategorii Nagroda Specjalna, za wkład w popularyzację i promowanie szachów.

Warto się tam wybrać. Szczególnie dzieci będą miały z wizyty niezłą frajdę.

“Szachy świata” znajdują się przy ul. Odrodzenia 9 (budynek CKF “Stylowy”). Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-16 i 14-17 (niedziela),  bilet normalny w cenie 6 zł, dla dzieci i młodzieży do 18 lat – 4 zł.

Szczegóły na stronie www.szachyswiata.pl lub na facebookowym profilu .