reklama

Setna rocznica śmierci Józefa Brandta – Szczebrzeszyn.info – wiadomości, informacje, reportaże, wywiady, zdjęcia, wideo

Portret Józefa Brandta

Portret Józefa Brandta

W czerwcu tego roku minęła setna rocznica śmierci urodzonego w Szczebrzeszynie światowej sławy artysty malarza – Józefa Brandta.

 

Obrazy artysty przedstawiają sceny batalistyczne, potyczki, podjazdy, głównie epizody z historii polskich wojen kresowych i wojen szwedzkich XVII wieku. Tematami jego prac były także sceny rodzajowe, np.  jeźdźców, polowania, jarmarki.

W czasach współczesnych obrazy Brandta są doceniane i poszukiwane przez kolekcjonerów. Gdy pojawią się w sprzedaży  osiągają zawrotne ceny. W 2006 roku „Targ w okolicach Krakowa” sprzedany został za 443 tys. euro, a w 2008 inne jego dzieło „Utarczka” sprzedano za 1,1 mln zł.

Józef Brandt zmarł 12 czerwca w Radomiu. W tym roku minęła setna rocznica jego śmierci.

Z tej okazji w Orońsku (koło Radomia), gdzie Brandt tworzył, uczył i spędzał letnie sezony, w okrągłą rocznicę jego śmierci zorganizowano wystawę poświęconą temu wybitnemu artyście.

Pokazano na niej 50 jego dzieł, które wypożyczono z kilkunastu polskich muzeów, kolekcji prywatnych oraz z Lwowskiej Galerii Sztuki. Na wystawie można zobaczyć m.in. m.in. „Bogurodzicę” (ok. 1909) i „Chwytanie konia na arkan” (ok. 1880 r.).

Osobną ekspozycję stanowią dokumenty, pamiątki i inne archiwalia, które ukazują związki mistrza z Orońskiem m.in. życie codzienne, rodzinę, pozaartystyczne zainteresowania Brandta. Wśród dokumentów jest m.in. korespondencja artysty z Henrykiem Sienkiewiczem.

Wystawę pod nazwą „Dziedzictwo. Patrząc na Brandta” można oglądać do 25 października w Centrum rzeźby Polskiej w Orońsku w galerii „Kaplica”. Przygotowali ją artyści z Polski, Niemiec i Ukrainy – krajów z którymi Józef Brandt był związany.

(GAT)

 

 

Czytaj także:

Skomentujesz?

Najnowsze info
reklama