Triduum Paschalne (PROGRAM)

W czwartek (21 kwietnia) rozpoczynają się w parafiach katolickich obchody Triduum Paschalnego (z łac. triduum – Trzy Dni). Jest to pamiątka Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Święta Wielkanocne wiążą się z żydowską Paschą. Samo słowo Pascha wywodzi się z hebr. paesah, co znaczy omijać, przejść. Święto to jest wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. Wyjście z Egiptu poprzedziło rytualne spożycie baranka paschalnego. Chrześcijanie wierzą, że Chrystus był symbolicznym Barankiem Paschalnym, który dokonał zbawczej ofiary.

PROGRAM OBCHODÓW TRIDUUM W SZCZEBRZESZYNIE:

PARAFIA ŚW. KATARZYNY
Wielki Czwartek (pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa)
Godz. 17. Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po mszy nastąpi przeniesienie Jezusa w Eucharystii do ołtarza wystawienia (Ciemnica) i prywatna adoracja do godz. 20.00.
Wielki Piątek (nie odprawia się mszy)
Godz. 16. Droga Krzyżowa w kościele parafialnym. Po niej Liturgia wielkopiątkowa oraz adoracja Pana Jezusa w Grobie.
Wielka Sobota
Poświęcenie pokarmów (kościół parafialny) : 7.00, 9.00, 11.00, 13.00, Żurawnica (kościół): 9.00. Następnie Brody Małe i Brody Duże. Drugi ksiądz: 9.30 – Kawęczynek, potem Kawęczyn i Błonie.
Godz. 20. Liturgia Wigilii Paschalnej (liturgia Zmartwychwstania)
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Godz. 6. – Procesja rezurekcyjna i Msza św. w intencji parafian. Pozostałe Msze: 10. (Żurawnica), 11.30. Nie ma Mszy św. popołudniowej!
Poniedziałek Wielkanocny
Msze św. jak w każdą niedzielę.

PARAFIA ŚW. MIKOŁAJA

Wielki Czwartek

Godz. 17. Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po mszy nastąpi przeniesienie Eucharystii do ciemnicy
Wielki Piątek

Godz. 16. – Droga Krzyżowa wokół Placu T. Kościuszki (rozważania poprowadzi młodzież z Zespołu Szkół nr 2 im dr Z. Klukowskiego w Szczebrzeszynie. Po Drodze Krzyżowej nabożeństwo wielkopiątkowe w kościele.

Wielka Sobota
Poświęcenie pokarmów w kościele o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00. Wioski od godz. 9.00.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Godz.  6.00 – Procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Następna Msza św. o godz. 10.30. W Wielkanoc nie ma Mszy św. o godz. 9.00

Skomentujesz?