reklama

Kilkadziesiąt połamanych macew przy płocie kirkutu – Szczebrzeszyn.info – wiadomości, informacje, reportaże, wywiady, zdjęcia, wideo

Fot. Tomasz Gaudnik / Archiwum

Fot. Tomasz Gaudnik / Archiwum

Przy ogrodzeniu cmentarza żydowskiego w Szczebrzeszynie ktoś zostawił połamane macewy. Jest ich kilkadziesiąt, są połamane, ale można odczytać na nich fragmenty napisów.

Sprawą zainteresowała się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

– Dziękujemy osobom, które zwróciły macewy i zapraszamy do kontaktu z nami wszystkich, którzy znają lokalizację pozostałych nagrobków, lub ich części – zachęcają przedstawiciele fundacji.

Fundacja zapewnia, że macewy powrócą na teren cmentarza. Trudno jednak zgadnąć, z których miejsc płyty zabrano, gdzie były i kto je zwrócił.

Szczebrzeski kirkut powstał w XVI wieku i funkcjonował do II wojny światowej. Znajduje się na nim około 400 nagrobków. Od 2007 roku cmentarzem zarządza Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

(GAT)

Czytaj także:

Skomentujesz?

4 odpowiedzi na „Kilkadziesiąt połamanych macew przy płocie kirkutu”

  • Ktoś chyba obejrzał „Pokłosie”

  • Ktos obejrzal ” Idę „

  • OOO a co to tak cichutko i skromniutko??? Jakies Pokłosie i Ida wymieniona? Czyżby szczebrzeszacy już zapomnienili jak w latach 80tych miejscowa żulerka wynosiła macewy od strony zamczyska i je rozwalała? Na samym środku cmentarza był placyk na którym pito tanie wino i za nic sobie towarzystwo miało, że jest to miejsce pochówku. Byłem wtedy dzieckiem ale dobrze pamiętam jaką odrazę do tych wandali i moczymordów czułem. Brawo dla tego, który te płyty oddał, coś się przynajmniej zmienia.
    Jeszcze do niedawna na tym cmentarzu był taki bajzel, że się przejść nie dało.
    No a teraz, powoli coś się z tym robi.
    No a żulerka z tego co wiem została swojego czasu zdziesiątkowana ukraińskim metulem. Karma.

  • w okolicy były pokazy karate ?

reklama

reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE