Jeśli na rower, to tylko na Roztocze Szczebrzeszyńskie

21 sierpnia 2014
Fot. Tomasz Gaudnik

Fot. Tomasz Gaudnik

Na Roztoczu Szczebrzeszyńskim są idealne warunki do jazdy na rowerze górskim. Liczne strome zjazdy i podjazdy, które prowadzą głębokimi wąwozami lessowymi pozostawiają niezapomniane wrażenia.

Nie dziwi więc, że te tereny cieszą się wśród rowerzystów rosnącym zainteresowaniem. Przyjeżdżają tu amatorzy jazdy na „góralach”, ale też zdarzają się zawodowcy, którzy niedawno odkryli szczebrzeszyńskie lessowe wzgórza i – jak twierdzą – nigdy nie podejrzewali, że są tu tak doskonałe warunki do jazdy.

Zainteresowanie górskich rowerzystów Roztoczem Szczebrzeszyńskim zaczęło się od zorganizowania przez Stanisława Paszkę, przedsiębiorcy budowlanego, pierwszego w Szczebrzeszynie wyścigu MTB na terenie. Wyścig ten zakończył się ogromnym sukcesem. To wtedy rowerzyści z całej Polski odkryli Roztocze Szczebrzeszyńskie. Teraz coraz częściej przyjeżdżają tutaj trenować.

Jedną z grup, które trenują w okolicach Szczebrzeszyna jest BSK „Miód Kozacki” z Biłgoraja. Od niedawna jego członkiem jest także Stanisław Paszko.

– Jeździmy z grupą rowerzystów lessowymi wąwozami ale także szosami – mówi pan Stanisław. I dodaje, że zdarza mu się rekreacyjnie jeździć z turystami, którzy przyjeżdżają w te strony. Pokazuje im wtedy najpiękniejsze zakątki Roztocza Szczebrzeszyńskiego.

Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarzy „Miód Kozacki” liczy obecnie 30 członków.

W amatorskim składzie znajdują się zarówno osoby zorientowane na uczestnictwo w zawodach sportowych, jak również grono osób zajmujących się rekreacyjną czy też mniej angażującą formą kolarstwa – informuje BSK „Miód Kozacki”. – Wiodącymi odmianami kolarstwa jest kolarstwo szosowe oraz górskie (MTB, XC), choć niektórym zawodnikom nie jest obce kolarstwo torowe, przełajowe czy ekstremalna forma jazdy na rowerze zwana downhill’em. Pochwalić możemy się również tym, iż pośród wszystkich członków znajduje się pięć kobiet – czytamy w informacji.

Zawodnicy BSK biorą udział w wielu imprezach wyścigów rowerowych, z których przywożą liczne trofea. Przedział wiekowy zawodników wynosi 18 – 23 lata.

Stowarzyszenie jest otwarte na nowych członków. Informacje o możliwości przyłączenia się do drużyny można znaleźć pod adresem : www.bsk-bilgoraj.pl/ .

W sprawie rowerowych wycieczek (są bezpłatne – red.) lessowymi wąwozami można telefonować do Stanisława Paszki, tel. 508202098 (w godz. 9 – 20).

 

(GAT)

 

 

 

Skomentujesz?