W ramach “Dni Tradycji” Szczebrzeszyn odwiedziło Muzeum na kółkach z interaktywną wystawą przedstawiającą w skrócie historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt objazdowego muzeum realizuje Muzeum Historii Żydów Polskich, które do 2016 roku odwiedzi łącznie 47 miejscowości.
– Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 1/10 ludności Polski. Szczebrzeszyn to ważny punkt na mapie żydowskiego dziedzictwa Polski – informują autorzy wystawy.
W mobilnym muzeum można było zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana została rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznali się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.
Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców (m.in. Brzeziny, Krosno, Kock, Gniewkowo, Supraśl) oraz wybrane festiwale kulturalne (m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc wystawa zagości na trzy dni. Projekt w latach 2014-2016 odwiedzi 47 miejscowości w całej Polsce.
Do końca 2014 roku projekt zaprezentowany zostanie w 21 miejscowościach w województwach : lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i warmińsko-mazurskim.
Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
(Materiał nadesłany, GAT)
Ze Zydzi nie wpadli na pomysl by zarobic i wyslac dom rozrywki na kolkach