Toruńska Geofizyka bada grunt

W Szczebrzeszynie pojawiły się samochody z logiem Geofizyki Toruń – informują nas mieszkańcy miasta. Czy poszukują u nas gazu albo ropy ? – pytają zaciekawieni ?

– Geofizyka Toruń prowadzi badania sejsmiczne mające na celu rozpoznanie wgłębnej budowy geologicznej badanego rejonu. – wyjaśnia Tadeusz Solecki, specjalista ds public relations Geofizyki Toruń. – W rejonie gminy Szczebrzeszyn są prowadzone badania sejsmiczne w ramach poszukiwań gazu łupkowego dla firmy Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o.

Badanie gruntu polega na wysyłaniu w głąb ziemi, za pomocą specjalnych urządzeń, fali sejsmicznej która odbija się od kolejnych warstw geologicznych gruntu. Fala przenika w głąb ziemi i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami. Wynik jest analizowany, dzięki temu wiadomo jaka jest struktura geologiczna określonego terenu i czy warto  go eksploatować.

Jeśli wyniki będą obiecujące, to rozpoczną się głębokie wiercenia i przeprowadzone zostaną szczegółowe badania pozwalające określić jak głęboko występują złoża i jak są rozmieszczone.

Prace prowadzone są na prywatnych działkach rolników. Po podpisaniu z nimi porozumienia wstępu na dany teren firma płaci właścicielom za wejście na grunt.

Geofizyka Toruń posiada bogate międzynarodowe doświadczenie. Firma realizuje kontrakty w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Północnej Afryce, Europie jak również w Ameryce Centralnej i Południowej.

“Szczebrzeszyn.Info”

3 Responses to Toruńska Geofizyka bada grunt