Nowe książki ze szczebrzeskim akcentem

16 listopada 2013

okladki_2013Na rynku wydawniczym pojawiły się dwie książki z akcentami szczebrzeskimi. Pierwsza z nich, to ilustrowany leksykon duchów, zjaw i upiorów straszących w polskich miastach. Druga książka jest powieścią dla dzieci i młodzieży,której bohaterką jest podróżująca z mamą po Roztoczu nastolatka.

okladka_duchy_2013„Duchy polskich miast i zamków”, to ilustrowany leksykon duchów, zjaw i upiorów straszących w polskich miastach oraz zamkach, której autorami są : Witold Vargas i Paweł Zych.

– Z polskich legend, podań, baśni i ludowych opowieści grozy wyłania się bardzo różnorodny świat duchów, w jakie wierzyli i jakich bali się nasi przodkowie. Niepodobna opisać go w jednej książce, niemniej pokusiliśmy się o zebranie i zilustrowanie jego najciekawszych mieszkańców – mówią twórcy publikacji.

Oprócz klasycznych białych dam i bezgłowych jeźdźców opisali więc mieszkańców zapadłych budowli, zaczarowane księżniczki i śpiących rycerzy, a nawet widmowe wesele i knajpę duchów. Awszystko to ożywa na niezwykle pomysłowych rysunkach Witolda Vargasa i Pawła Zycha. Książka uzupełniona o obszerną bibliografię – cenna szczególnie dla tych czytelników, którzy chcą jeszcze bardziej zglebić świat fantastycznych stworów.

W książce znalazły się także legendy ze Szczebrzeszyna : o  „Czarnej Nieznajomej”, która pojawia się w Zaduszki i „Duchu z Wierzbowego Mostu”.

Książka ma rozmiar 165 x 235 mm, twardą oprawę i 208 stron. Zawiera 500 legend o duchach z całej Polski i 100 ilustracji. Została wydana przez wydawnictwo „BOSZ”. Jej orientacyjna cena wynosi ok. 35 zł.

PAWEŁ ZYCH – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album Chomik zagłady. W 2004 roku otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za prace Życie to nie bajka. Od 4 lat rysuje dla Focus Historia do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.
WITOLD VARGAS – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po 10-letniej przygodzie z grafiką reklamową poświecił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – Stwory baśniowe małe i duże – była inspiracją „dorosłego” Bestiariusza. Poza tym zajmuje się: animacją  filmową, muzyka, papieroplastyka i warsztatami artystycznymi.

Druga książka nosi tytuł „Ani słowa o Zosi”. Jej autorką jest Zuzanna Orlińska. Bohaterką powieści jest Tosia, która razem ze swoją mamą(słynną ani_slowa_o_zosi_2013pisarką, autorką popularnej serii o niejakiej Zosi Jezierskiej)  i jej koleżanką wyruszają w służbową podróż na Zamojszczyznę. W jednym z hoteli w Zamościu poznaje przystojnego chłopaka o imieniu David, który przyjechał z USA. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Znajomość tę przerywa Eugeniusz Kolankiewicz, który odnajduje jej mamę na jednym ze spotkań promocyjnych i prosi o spotkanie w sprawie spadku – domu, który odziedziczyła wiele lat temu po swojej babci. W związku z tym konieczna jest jej wizyta w Szczebrzeszynie. W miasteczku Tosię spotyka wiele niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji. Spotyka m.in.  poznanego w Zamościu Davida.

Książkę wydało wydawnictwo „Literatura”, publikacja ma twardą oprawę i liczy 160 stron. Można ją kupić za ok. 21 – 25 zł.

 ZUZANNA ORLIŃSKA – jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, zajmuje się pisaniem i ilustrowaniem książek, czasopism i podręczników. Jest autorką „Matki Polki” (wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2011) i Pisklaka. Za najnowszą książkę Ani słowa o Zosi otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Zwiastun książki :

(oprac. GAT)