Zbiornik w dolinie Wieprza coraz bliżej

Wizualizacja komputerowa pokazuje jak może wyglądać zbiornik wodny po wybudowaniu. Fot. Tomasz Gaudnik/ Archiwum
Wizualizacja komputerowa pokazuje jak może wyglądać zbiornik wodny po wybudowaniu. Fot. Tomasz Gaudnik/ Archiwum

Gmina Szczebrzeszyn wybrała firmę, która opracuje programowo – przestrzenną koncepcję dla zadania pod nazwą „Budowa zbiornika wodnego w dolinie rzeki Wieprz i Świnka w miejscowości Brody Małe, gm. Szczebrzeszyn, woj. lubelskie”.

 

W ogłoszonym przez gminę w październiku przetargu wzięło udział trzech oferentów. Wygrała spółka „Wodex” z Puław, która pokonała konkurentów ceną ofertową (94 074, 32 zł).

Gdy koncepcja zostanie już opracowana gmina będzie mogła przystąpić do kolejnych etapów w budowie zbiornika.

– W przyszłym roku chcemy przygotować projekt budowlany i przystąpimy do wykupu gruntów – mówi Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna. – W 2015 roku powinny się rozpocząć pierwsze prace budowlane – przewiduje burmistrz.

Planowany zbiornik ma być zlokalizowany na łąkach pomiędzy Szczebrzeszynem, Brodami Małymi i Kawęczynem. Pełnić będzie funkcję retencyjną i rekreacyjną. Będzie miał 30 ha powierzchnię tafli wody, 405 tys. metrów sześciennych pojemności i średnią głębokość ok. 2 metrów.

Na brzegu, od strony Brodów powstaną m.in. parkingi, ścieżki pieszo – rowerowe, miejsca na wypoczynek i do uprawiania różnych sportów.

Jeśli gmina znajdzie pieniądze na wykup gruntów od prywatnych właścicieli i rozpocznie prace zgodnie z przewidywaniami, to w 2016 – 2017 roku zbiornik będzie już napełniony wodą i zamontowane zostaną urządzenia niezbędne do jego funkcjonowania.

(GAT)

 

plan_zbiornika_wodnego_2013

 

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA