Słownik mowy szczebrzeskiej z unikatową pocztówką

26 czerwca 2013

Ukazał się właśnie “Słownik mowy szczebrzeskiej”, który jest kontynuacją i uzupełnieniem wydanego w ubiegłym roku “Słownika gwary szczebrzeskiej”. Książeczka jest formatu A5, ma miękkie okładki i liczy 28 stron, na których jest prawie 500 słów, zwrotów, powiedzeń i lokalnych przysłów używanych w przeszłości przez mieszkańców Szczebrzeszyna i okolicznych wiosek. W publikacji znajdują się także czarno – białe fotografie Szczebrzeszyna z lat 80 i 90 XX wieku, które nie były jeszcze nigdzie publikowane.

Autorami słownika są : Tomasz Gaudnik i Krzysztof Czochra. Do każdego egzemplarza dodana jest unikatowa pocztówka.

Słownik można nabyć w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie.

Mamy dwa egzemplarze słownika dla naszych Czytelników, którzy jako pierwsi odpowiedzą na poniższe pytanie :

Co oznaczają słowa  –  przylepka, rychło i baniak. Na odpowiedzi czekamy pod adresem konkurs@szczebrzeszyn.info do niedzieli 30 czerwca do godz. 24.  Wygrywają dwie pierwsze osoby, które prześlą prawidłowe znaczenie podanych słów.

6 Responses to Słownik mowy szczebrzeskiej z unikatową pocztówką

 • A może dodać znajomość Szczebrzeszaków (czasem marginalnych)
  Kto to był:
  Mareczek (nie chodzi o tego menela)
  Łatówa , Pelargonia 🙂

  • Ja pamiętam Hryńczuka czy jakoś tak i Wikcie

   • A pamiętasz że Rysio Hryńczuk świetnie biegał na nartach i mieszkał obok Zygmunta Czyżewskiego ?

 • jak dla mnie to Mareczek jest tylko jeden:)

 • Mareczek już 2 lata nie pije alkoholu

 • Ciekawe czy “Słownik mowy szczebrzeskiej” był konsultowany z językoznawcami? Słowo “rychło” nie wydaje mi się historycznie przypisane do Szczebrzeszyna, czy nawet Roztocza. Chyba bardzo trudno znaleźć słowa które można usłyszeć tylko w jednym mieście, prościej byłoby pokusić się o gwarę roztoczańską.
  Pozdrawiam autorów, cieszę się, że są ludzie myślący o mowie potocznej tego regionu, spotkałem na pewnym forum podobny temat temat napisany przez ludzi którzy pochodzili, lub mieszkali na Roztoczu, zanotowano tam sporo słów.