Wspólny projekt młodych Polaków i Żydów

21 lipca 2013

W poniedziałek (22 lipca) młodzi Polacy i Żydzi spotkają się w Szczebrzeszynie w ramach projektu „Through the window” („Przez okno”), aby przez ponad tydzień poznawać obie kultury.  Na podsumowanie projektu, które odbędzie się 30 lipca w szczebrzeszyńskim domu kultury organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby. Szczególnie mieszkańców Szczebrzeszyna.

Projekt „Through the window” skierowany jest do mieszkańców Szczebrzeszyna, którzy przez dziesięć lipcowych dni będą oglądali współpracujących ze sobą młodych Izraelczyków i Polaków. Ma to pokazać Szczebrzeszynianom jak barwne przez swoją wielokulturową historię jest miasto, a także uczyć tolerancji.

– Od 22 do 31 lipca młodzi ludzie z Izraela i Polski będą zgłębiali tajniki obu kultur i religii. „Stworzymy mapę przedwojennego miasta i przekażemy ją Urzędowi Miasta i Gminy Szczebrzeszyn. Na drodze wewnętrznej prowadzącej do Liceum odbijemy spray’ami do graffiti szlak ukazujący ważne daty z wielokulturowej historii miasta – zdradza Magdalena Sobczuk, koordynatorka projektu.

Wszystkie działania zostaną podsumowane 30 lipca o godzinie 17. w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie, przedstawieniem, składającym się z wizualizacji artystycznej. Dodatkową atrakcją będzie wypuszczanie lampionów spod budynku liceum ogólnokształcącego, do których dołączone zostaną listy z refleksjami na temat wzajemnego szacunku pomiędzy ludźmi. Zobaczyć je będzie można 30 lipca o godzinie 21.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w wydarzeniach.

Projekt organizowany jest przez nieformalną grupę młodzieży „סובלנות”, fundację Sempre a Frente (www.sempre.org.pl) oraz Liceum Ogólnokształcące w Szczebrzeszynie (www.loszczebrzeszyn.pl).

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na blogu: http://throughthewindowexchange.wordpress.com/ .

Źródło: Materiały prasowe

Pisaliśmy o tym :  Młodzież z Polski i Izraela zrealizuje w Szczebrzeszynie projekt o tolerancji

Skomentujesz?

5 Responses to Wspólny projekt młodych Polaków i Żydów

  • Zalecalabym ostroznosc z tymi lampionami.

  • LAmpiony to słaby pomysł. Szczególnie jak jest tak sucho. Żeby organizator imprezy nie musiał tłumaczyć się przed prokuratorem. Może lepiej puścić łódeczki Wieprzem?

  • Lampion może spaść na suchą łąkę, wylądować na wyschniętej ściółce leśnej, tak czy inaczej będzie zanieczyszczał środowisko, pomysł z łódkami (papierowymi) jest bezsprzecznie lepszy, wolny od niebezpieczeństw, wiążący się z przesłaniem dużo bardziej wymownym: Wieprz wpada do Wisły, Wisła do Bałtyku, Bałtyk łączy się z z oceanami i morzami, nad którymi mieszkają między innymi Żydzi i… Palestyńczycy. Tylko ci drudzy nie mają państwa, cierpią od dziesiątków lat niewyobrażalnie, wegetują za murem, który sam się nie wybudował. Czy ktoś będzie o nich pamiętał podczas szczebrzeskiego spotkania młodych?

  • Wciąż sprzyjamy Żydom…a oni odpłacaja nam się coraz większymi żądaniami..przykład? np .sprawa uboju rytualnego.

  • W jakim sensie „sprzyjamy Żydom”? Co masz na myśli?
    Jakie to są te „coraz większe żądania”? Bo ja rozumiem, że jak ktoś praktykuje jakąś religię i ta nakazuje mu jedzenie żywności przygotowanej w odpowiedni sposób, natomiast państwo, w którym mieszka, jako jedyne w Europie zakazuje takiego przygotowania żywności, to może to być dla tego kogoś problem. Czy się mylę?
    To tak jakby Rzymskim Katolikom w Polsce pozwolić jeść tylko paluszki rybne na Wigilię i kazać jeść mięso w piątki, bo to dobre dla zdrowia.