Młodzież z Polski i Izraela zrealizuje w Szczebrzeszynie projekt o tolerancji

W dniach 21 – 30 lipca br. w Szczebrzeszynie będzie realizowany projekt edukacyjny pod nazwą „Through the window”, czyli „Przez okno”. Organizatorem jest Liceum Ogólnokształcące im. Zamoyskich razem z nieformalną grupą młodzieży izraelskiej ” סובלנות” („Tolerancja”) oraz Fundacją Sempre a Frente.

„Through the window” jest projektem uczącym tolerancji i przeciwdziałający antysemityzmowi. Weźmie w nim udział 22 młode osoby z Polski i Izraela.

Uczestnicy projektu skupią się nad odkrywaniem życia w przedwojennym Szczebrzeszynie, w którym żyły obok siebie trzy kultury : polska, żydowska i prawosławna.

– Uczestnicy stworzą makietę przedwojennego miasteczka, wezmą udział w interaktywnej grze miejskiej, warsztatach rysunku, podczas których będą porównywać codzienne życie w Polsce i Izraelu, będą poznawać kulturę obu krajów na dniach narodowych podzielonych na części: obyczajowo-religijną, artystyczną i kulinarną, skonstruują makietę przedwojennego miasteczka oraz stworzą stałą wycieczkę po przedwojennym Szczebrzeszynie – narysują na chodnikach i ulicach miasta subtelne graffiti, które pokaże, w których kamienicach mieszkali mieszkańcy jakiej z narodowości. Do tej wycieczki stworzą także mapę – czytamy w informacji.

Na koniec młodzież zaprezentuje mieszkańcom przedstawienie, artystyczną wizualizację o tolerancji, w którym pokaże obie kultury. Oficjalnie otworzona zostanie także nowa trasa turystyczna po przedwojennym Szczebrzeszynie.

Projekt został dofinansowany z unijnego programu „Młodzież w działaniu”. Jego koordynatorką jest absolwentka liceum – Magdalena Sobczuk.

CZYTAJ TAKŻE