Mieszkańcy będą mieli kolektory słoneczne

5 czerwca 2013

Szczebrzeszyn otrzymał unijną dotację na kupno i montaż kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych mieszkańców gminy w ramach projektu “EKO Szczebrzeszyn – ciepło w promieniach słońca”. W ubiegłym roku mieszkańcy gminy Szczebrzeszyn zainteresowani montażem kolektorów słonecznych na swoich domach wypełniali ankiety i deklaracje przystąpienia do projektu. Jego realizacja obejmie cały obszar gminy (13 miejscowości/sołectw w gminie). Obejmuje on zakup i montaż 613 instalacji solarnych na budynkach prywatnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej o sumarycznej mocy ok. 2,11 MW.

Projekt przewiduje ponadto zaprojektowanie i wykonanie specjalnego serwisu internetowego, który będzie pełnił funkcje edukacyjne, promocyjne oraz oferował usługi on-line. W serwisie znajdą się takie dane jak :

– Baza wiedzy dotyczącą odnawialnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem kolektorów słonecznych,

– Informacje promujące rozwiązania, usługi i produkty czystej energii ze szczególnym uwzględnieniem obszarów peryferyjnych województwa,

– Szczegółowe informacje o projekcie wraz z galerią zdjęć z realizacji,

– Informacje meteorologiczne wraz z prognozą dla obszaru,

– Formularze za pośrednictwem których użytkownicy będą mogli dokonywać transakcji on-line – uwagi i skargi, zapytania, zgłoszenia awarii itp.,

– Wyliczenia (kalkulator) redukcji zanieczyszczeń powietrza uzyskanej dzięki realizacji Projektu oraz energii uzyskanej dzięki OZE,

– System wizualizacji pracy wybranych systemów solarnych (dokonujący wizualizacji w czasie rzeczywistym). System będzie bezobsługowy, zbierający bieżące parametry pracy instalacji solarnych do bazy danych. System ma za zadanie monitorować prawidłową pracę systemu i alarmować w razie pojawienia się błędów.

Projekt, który zajął trzecie miejsce (wśród 27) w woj. lubelskim z bardzo dobrym wynikiem w rankingu (97,33 pkt na 100), będzie realizowany od drugiej połowy 2013 roku do pierwszej połowy 2015 roku. Jego całkowity koszt wynosi 4 835 821,60 zł, z tego 4 110 448,36 zł dotacji.

Skomentujesz?

8 Responses to Mieszkańcy będą mieli kolektory słoneczne

  • No to brawa dla pani Marii:)

  • Ale szał! 😉 Ale pamiętajcie że niedługo wybory i możne uda się złapać nowy dech;-)

  • Montaż 613 instalacji, a ile wpłynęło ankiet (zgłoszeń)?, czy 613 to wszyscy chętni czy wybrani?

  • Po paru latach podatek od darowizny zapłaci otrzymujący kolektor. A kto będzie płacił koszty corocznego przeglądu przez kilka lat? Wiecie jak to dokładnie sie odbywa ?

  • Jeśli ktoś ma gaz to kolektor jest totalnie nieopłacalny. Za ciepłą wodę zapłaci kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co da kilkaset złotych rocznie. Za przegląd instalacji kolektora trzeba najprawdopodobniej będzie płacic z własnej kieszeni, a kosztuje to nie mało. Żre prąd, bo pompka chodzić musi, a na koniec, po kilku latach płaci się podatek od darowizny, bo kolektor z instalacja przechodzi na twoją własność. Słyszałem ze właśnie w ten sposób się to odbywa. Jeśli się mylę- proszę mnie sprostować.