reklama

Monografia o Żydach z Zamojszczyzny

Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie wydało monografię „Żydzi w Zamościu i na Zamojszczyźnie”, która jest zbiorem 27 artykułów różnych autorów, z ośrodków naukowych z całej Polski. Monografia przedstawia historię, kulturę i literaturę Żydów zamieszkujących niegdyś tereny Zamojszczyzny, w tym Szczebrzeszyna.

Monografia jest pracą zbiorową.  Znalazły się w niej wspomnienia mieszkających na Zamojszczyźnie Żydów i opisy miasteczek m.in. Szczebrzeszyna, w których Żydzi mieszkali. Książka pokazuje losy żyjących w nich społeczności podczas II wojny światowej oraz zachowań Polaków wobec Żydów w czasie okupacji i po wojnie.

Teksty zostały pogrupowane w bloki tematyczne : historia społeczności żydowskiej w Zamościu i na Zamojszczyźnie do roku 1939; wielcy pisarze języka jidisz w Zamościu i na Zamojszczyźnie; literatura polska wobec spuścizny Żydów zamojskich; zagłada Żydów na Zamojszczyźnie; Żydzi Zamościa i Zamojszczyzny po roku 1944.

W publikacji znajduje się wiele zdjęć, które pokazują miasteczka zamieszkane przez Żydów.

Książka została wydana pod redakcją : Weroniki Litwin, Moniki Szabłowskiej-Zaremby i Sławomira Jacka Żurka. Można ją kupić w księgarniach w cenie 50 – 70 zł.

W środę (22 maja) o godz. 12.30 w Centrum „Synagoga” (budynek synagogi) w Zamościu, którą zarządza Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, odbędzie się promocja opisywanej monografii.

Czytaj także:

reklama

reklama
OSTATNIO KOMENTUJECIE