Platforma Usług Elektronicznych ZUS przekształci się w eZUS. Pierwszy krok do przebudowy to nowa strona startowa i zmiany w logowaniu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza gruntownie przebudować swój internetowy portal usług, z którego korzysta dziś niemal 13 mln klientów. Ma być bardziej intuicyjny i lepiej dostosowany do wymagań różnych grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza zmiana, jaką już zauważą klienci, to nowy ekran logowania. Druga dotyczy osób, które wchodzą do portalu za pomocą loginu PUE i hasła. Platforma poprosi ich o zmianę hasła na co najmniej 12-znakowe. Co jednak ważniejsze, od teraz również dla nich logowanie jest dwuskładnikowe. Po wpisaniu hasła użytkownik podaje kod weryfikacyjny, który otrzymuje SMS-em lub e-mailem. To zwiększa bezpieczeństwo. Klient zawsze może zmienić w ustawieniach PUE/eZUS, w jaki sposób chce dostawać kody potwierdzające.
Co dalej?
Przebudowa platformy ZUS to złożone przedsięwzięcie, przebiegnie więc etapami. System musi być stale dostępny dla użytkowników i na bieżąco dostosowywać się do zmian w prawie – one mają zawsze najwyższy priorytet.
Jeszcze w tym roku ZUS planuje wprowadzić zmiany w profilu płatnika składek. Nowe rozwiązania konsultował z przedsiębiorcami. Następnym krokiem będzie przebudowa części portalu, z których korzystają ubezpieczeni i świadczeniobiorcy. W dalszych etapach zmiany czekają profile lekarza i komornika.
Nowe strony eZUS ułatwią poruszanie się w systemie osobom z niepełnosprawnościami. Będzie można je obsługiwać za pomocą czytników ekranu. Użytkownik będzie mógł również wybrać wersję eZUS tłumaczoną na język angielski lub ukraiński.