Dziennik Zygmunta Klukowskiego z lat okupacji Zamojszczyzny 1939-1954, który jest świadectwem niemieckiego okrucieństwa podczas drugiej wojny światowej, został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. jubileuszowej edycji.
Doktor Zygmunt Klukowski urodził się 23 stycznia 1885 roku w Odessie, a zmarł 23 listopada 1959 roku w Szczebrzeszynie. Do Szczebrzeszyna przybył w 1919 roku. Był lekarzem w miejscowym szpitalu, a także jego dyrektorem. Działał w partyzantce. Był miłośnikiem książek i miał ich pokaźny zbiór. Klukowski znany jest przede wszystkim jako autor “Dzienników” spisanych podczas drugiej wojny światowej, a opisujących codzienne życie w Szczebrzeszynie, podczas okupacji niemieckiej a później sowieckiej. Był także świadkiem zbrodni niemieckich podczas procesu w Norymberdze. Był inicjatorem powstania w Szczebrzeszynie biblioteki i członkiem Komitetu Odbudowy Szkół w Szczebrzeszynie. Jest pochowany na Cmentarzu parafialnym w Szczebrzeszynie.
-Na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata wpisywane są najcenniejsze dokumenty i zbiory znajdujące się w posiadaniu instytucji w Polsce lub poza granicami kraju, mające szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego i tradycji polskiej – czytamy na stronie internetowej “Pamięć Polski”.
Na tegoroczną listę wpisany został także m.in.: “Przywilej lokacyjny miasta Zamościa”.