Budowa wieży zakończona. Wkrótce otwarcie

Budowa wieży widokowej dobiegła końca. Foto: Tomasz Gaudnik

Budowa wieży widokowej na Wzgórzu Zamkowym w Szczebrzeszynie dobiegła końca, teraz trwają tzw. “odbiory” i oczekiwanie na zgodę na użytkowanie obiektu. Wieża widokowa powstała w miejscu XIV – wiecznej baszty i jest sztandarową inwestycją Henryka Mateja, burmistrza Szczebrzeszyna i władz naszego miasta. Oficjalne otwarcie ma nastąpić jeszcze w listopadzie 2023 roku.

Przypomnijmy historię inwestycji. W 2019 roku, zapadła decyzja o kupnie terenu Wzgórza Zamkowego, który był wówczas w prywatnych rękach. Jeszcze tego samego roku, wykonany został projekt wieży. W 2021 roku Gmina Szczebrzeszyn otrzymała z rządowego programu “Polski Ład” ponad 2, 5 mln zł na budowę punktu widokowego na Wzgórzu Zamkowym w Szczebrzeszynie. Pierwsze prace budowlane ruszyły w sierpniu 2022 roku, a ponad rok później, wieża była gotowa.

Inwestycja pn.: “Remont wraz z częściową rekonstrukcja oraz nadbudową XIV – wiecznej baszty zamkowej” według projektu mgr inż. arch. Konstantego Radzika, składała się: z piwnicy, w której powstanie sala ekspozycyjna (lapidarium), na parterze projekt przewiduje powstanie mini kawiarenki z zapleczem, piętro wieży ma być przeznaczone na salę wystawową poświęconą wielokulturowej historii Szczebrzeszyna (lub inną funkcję), na poddaszu jest taras widokowy na Stare Miasto oraz Dolinę Wieprza. Od strony południowej powstał taras kawiarni, a pod nim sanitariaty.

Na terenie Wzgórza Zamkowego, obok wieży, powstały alejki edukacyjne z tablicami informacyjnymi, ławki oraz bezpieczne miejsce na ognisko, a cały teren został ogrodzony.

We wrześniu, wewnątrz wieży zamurowana została tzw. kapsuła czasu, w której zamknięto (na co najmniej sto lat) pamiątki z obecnych czasów.

Ponieważ w budynku będzie funkcjonować muzeum, obiekt będzie miał alarm i monitoring.

Widok z zamczyska na Brodzką Górę
Widok na zabytkowy młyn
Miejsce na ognisko
Pracownicy, którzy budowali wieże
CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA