Radni zmienili uchwałę śmieciową

15 kwietnia 2013

W grudniu ub. roku szczebrzeszyńscy radni przyjęli uchwałę ustalającą opłaty za odbiór i wywóz śmieci od gospodarstw domowych. Ustalili wówczas, że cena wywozu posegregowanych śmieci od każdej osoby w gospodarstwie domowym wyniesie 7 zł miesięcznie (14 zł za śmieci nieposegregowane). W marcu tego roku radni przyjęli nową uchwałę unieważniając jednocześnie poprzednią, z dwoma opcjami cenowymi za wywóz śmieci.


Pod koniec stycznia br. Sejm znowelizował ustawę o porządku i czystości w gminach, a prezydent Bronisław Komorowski ją podpisał. Znowelizowana ustawa śmieciowa pozwala gminom na bardziej zróżnicowaną politykę ustalania cen za odbiór śmieci.Stąd poprawiona uchwała szczebrzeszyńskich radnych.

Według poprawionej uchwały od lipca br.  każde gospodarstwo domowe, które zamieszkuje do 4 osób zapłaci za śmieci posegregowane 7 zł miesięcznie (od osoby), a za odpady nieposegregowane trzeba będzie zapłacić 14 zł od osoby zamieszkującej w gospodarstwie.  Gospodarstwa domowe, które zamieszkuje 5 i więcej osób zapłaci miesięcznie 30 zł (odpady posegregowane) i 50 zł (śmieci nieposegregowane).

Do końca kwietnia br. właściciel każdego gospodarstwa w gminie będzie zobowiązany do wypełnienia druku deklaracji, które roznosić będą pracownicy Urzędu Gminy.

Nowe zasady odbioru śmieci narzuca ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach z 1 stycznia 2012 roku i jej nowelizacja z 25 stycznia 2013 roku.

Skomentujesz?

9 Responses to Radni zmienili uchwałę śmieciową

 • Super!
  I to jest dobra wiadomość (dla gospodarstw 4- os.)
  Szlag mnie trafiał, bo po pierwszym ustaleniu cen wychodziło mi 2,5 raza drożej.

  To niesprawiedliwe, żeby osoby które płacą regularnie i wystawiają śmieci płaciły za tych buraków którzy samochodem wywożą -z biedy, jak sądzę- wory pełne pampersów, oraz zwykłych domowych śmieci i wpychaja to do koszy na ul. Cmentarnej.

  Może skończy się wysypywanie śmieci gdzie popadnie, bo 7 zł miesięcznie to bardzo tanio !

  A może temat o zaśmieconych miejscach w Szczebrzeszynie, łatwiej byłoby interweniować zakładowi oczyszczania?

 • odstąpię jedną osobę z mojego gosp pięcio osobowego – szukam chętnych

 • no i gdzie tu sprawiedliwość sie pytam?Też jedną odstąpię

 • Właśnie i u mnie mieszka 5 osób i nie wiem dlaczego mam płacić ponad 4 razy więcej od 4-o osobowej rodziny. O co tu chodzi ?

 • Jest nas dwoje, a płacić mam jak za czworo! To jest sprawiedliwe”

 • uchwała prorodzinna brawo państwo radni!!!
  dalej będą zaśmiecone parki, rowy i inne miejsca
  chyba nie o to chodziło!!!

 • Ale to jest logiczne:) Czym więcej ludzi w chałupie tym więcej smieci.

 • Widzę, że ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem…. 7 zł od osoby! do 4 os. rodzin, 5 i więcej osobowe 30 zł od gosp. domowego tj. 5 os. czyli nie 35 zł tylko 30 zł, tzn., że mniej!

  Poza tym, uważam te ceny za śmieszne, gdyż 7 zł za POSEGREGOWANE to wcale nie jest mało poza tym wątpie, żeby każdy w domu mógł wszystko posegregować tzn. Że nie będziemy płacić 7zł tylko 14 zł! A i tak ludzie nie przestaną wywozić śmieci gdzie popadnie.

 • Mam dwa zasadnicze pytania.
  1. Załóżmy, że mamy 4 osobową rodzinę i przez miesiąc wystawimy 6 posegregowanych worków śmieci i 1 nieposegregowany worek….
  Jak będzie to liczone??
  Skoro mamy płacić miesięcznie od osoby za posegregowane lub nie???

  2. Jeżeli w 3 osobowej rodzinie zameldowanej w jednym domu w gm. Szczebrzeszyn jedna osoba mieszka załóżmy w Lublinie w bloku (gdyż studiuje) i płaci za śmieci to w gm. Szczebrzeszyn również jest do tego zobowiązana??