Schody wzdłuż kamienic są w kiepskim stanie. Władze obiecują remont

Foto: Tomasz Gaudnik

Przedproża wzdłuż kamienic wschodniej pierzei rynku w Szczebrzeszynie, które zostały wybudowane w 2005 roku, coraz bardziej popadają w ruinę i zamiast zdobić centrum miasta, szpecą je. Szkody powoduje woda i mróz, a w efekcie odpada licowanie z piaskowca, ale także kawałki ceglanych murów.

Z daleka zniszczeń nie widać, ale kiedy podejdzie się bliżej, w oczy rzucają się odstające od murów i popękane płyty piaskowca, którymi wyłożone są przedproża, potocznie zwane “schodami”.

-Od wielu lat przechodząc tamtędy obserwuje jak po każdej zimie, te płyty coraz bardziej się odchylają od ścian. Boję się, że taka płyta odpadnie i uderzy moje dziecko – mówi jedna z mieszkanek Szczebrzeszyna.

Władze Szczebrzeszyna znają problem. Co roku zlecają ponowne mocowanie płyt piaskowca, które odpadły od ceglanej powierzchni. Niektóre z nich przymocowane są do murów specjalnymi metalowymi kotwami.

Burmistrz Szczebrzeszyna zdaje sobie sprawę, że trzeba będzie wykonać gruntowny remont lub przebudowę “schodów”.

-Obecnie składamy wnioski o środki z Rządowego Programu Renowacji Zabytków od ul. Targowej do ul. Zwierzynieckiej – powiedział nam Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna. I dodaje, że -Kolejnym etapem będzie rewitalizacja Placu Kościuszki wraz ze “schodami” – zapewnia burmistrz.

Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna podkreśla, że to fragment większej rewitalizacji miasta Szczebrzeszyna. W planach są m.in. nowe nasadzenia drzew na, obecnie zabrukowanym, rynku i wiele innych pozytywnych dla mieszkańców zmian. Właśnie trwają przygotowania do pozyskiwania środków finansowych z funduszy unijnych na lata 2021 – 2027.

-W chwili obecnej trwają konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia obszaru rewitalizacji. Proponujemy, żeby tym obszarem było Osiedle Szczebrzeszyn (wszystkie ulice miasta) z wyjątkiem Przedmieścia Błonie i Przedmieścia Szperówka) i Przedmieście Zamojskie – wyjaśnia Beata Trochimiuk, sekretarz miasta i gminy Szczebrzeszyn. I dodaje: -Jeżeli Rada Miejska przyjmie i uzna ten obszar za obszar rewitalizacji, przystąpimy do opracowania programu rewitalizacji – zastrzega sekretarz.


Do programu rewitalizacji będą przyjmowane wnioski m.in. od mieszkańców i i przedsiębiorców.
-Ten dokument upoważni nas do starania się o środki unijne z programu funduszy europejskich dla woj. lubelskiego na lata 2021 – 2027 – podkreśla sekretarz Trochimiuk.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA