Stare kamienice zyskają nowy wygląd

Pojawiła się szansa na poprawienie wyglądu elewacji kamienic wschodniej pierzei rynku w Szczebrzeszynie, ale pod warunkiem, że ich właściciele jednogłośnie zgodzą się na remont fasad budynków. Remont zostanie sfinansowany za pozyskane przez Gminę Szczebrzeszyn fundusze.

Dzięki inicjatywie Henryka Mateja, burmistrza Szczebrzeszyna istnieje szansa na poprawę wyglądu fasad kamienic m.in. wschodniej pierzei rynku w Szczebrzeszynie. Po remoncie fasad, zabytkowe kamienice zyskałyby świeży wygląd i nowe kolory, które będą uzgodnione ze służbami konserwatorskimi. Kamienice bowiem wybudowano w poł. XIX – XX wieku i znajdują się w obrębie ścisłej kontroli konserwatorskiej.

Właściciele co prawda wykonywali drobne naprawy i malowali fasady, ale Gmina Szczebrzeszyn chciałaby ujednolicić m.in. wygląd dachów.

W ramach remontu fasady, wykonane ma być docieplenie (jeśli takiego nie ma) wraz z nowym tynkiem i odtworzeniem gzymsów oraz detali architektonicznych wraz z malowaniem, wymieniona ma być stolarka okienna i drzwiowa, a także wymienione dachy (na jednolite pokrycie dla wszystkich kamienic).

Warunkiem realizacji projektu, jest zgoda wszystkich właścicieli nieruchomości i pokrycie przez nich 2 procent wkładu własnego. Resztę kosztów sfinansowane będą z pozyskanych środków.

Spotkanie z właścicielami kamienic zaplanowano na 24 stycznia, o godz. 12. Przedstawione na nim zostaną szczegóły realizacji projektu. Zaproszenia na spotkanie zostały już wysłane.

Jeśli któryś z właścicieli kamienic, które są planowane do remontu się nie zgodzi, to projekt nie będzie realizowany, a pieniądze przepadną.

Projekt ma być zrealizowany w ciągu dwóch lat.

Gmina Szczebrzeszyn chciałaby w ten sam sposób wyremontować fasady innych zabytkowych kamienic wzdłuż ul. Zamojskiej, ale to temat na drugi etap.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA