Wielącza: Ogień strawił prawie całą „Malinową Spiżarnię”

Foto: mł. bryg. Przemysław Ilczuk, KM PSP Zamość

W nocy ze środy na czwartek (14/15 grudnia) o godz. 2:15 zamojscy strażacy zostali powiadomieni o pożarze drewnianej karczmy „Malinowa Spiżarnia” w Wielączy. W akcji gaszenia wzięło udział łącznie 22 zastępy PSP i OSP.

Pierwsi na miejscu pożaru pojawili się strażacy z jednostki OSP Wielącza, których remiza sąsiaduje z karczmą. Po p,rzybyciu stwierdzili, że sala restauracyjna jest w całości objęta ogniem. Drewniany dach pokryty gontem był już częściowo zawalony. Po sprawdzeniu, że w budynku nikogo nie ma, druhowie przystąpili do akcji gaśniczej. Ogniem zagrożony był także stacjonarny zbiornik na gaz propan-butan, który znajdował się 10 metrów od płonącego budynku. W międzyczasie przyjeżdżały kolejne jednostki straży pożarnej. W całej miejscowości dyspozytor PGE wyłączył prąd. Do gaszenia ognia strażacy korzystali z wody z miejscowego hydrantu oraz była dowożona z innych miejscowości (uruchomiono łącznie trzy punkty poboru wody i zużyto jej ok. 350 metrów sześciennych).

Ze względu na panujący mróz i padający śnieg, burmistrz Szczebrzeszyna zdecydował o otwarciu strażnicy OSP Wielącza jako miejsca dla odpoczynku ratowników oraz zorganizował gorące napoje. Na miejscu pożaru był m.in. st. bryg. Jacek Sobczyński – komendant miejski PSP w Zamościu.

Działania gaśnicze trwały ponad 9 godzin (łącznie z podmianami) i wzięło w nich udział 22 zastępy PSP i OSP – łącznie zaangażowanych było ponad 70 ratowników. Wstępne straty oszacowano na ponad 3 mln złotych. Przyczyny i okoliczności tego pożaru ustalają policjanci.

W 2018 roku karczma wystąpiła w programie telewizyjnym „Kuchenne Rewolucje” i przechodziła metamorfozę przygotowaną przez Magdę Gessler, znaną polską restauratorkę, wówczas karczma otrzymała nową nazwę, właśnie „Malinowa Spiżarnia”, wcześniej nazywała się „Ordynat”.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA