Ser Zamojski zniknął ze sklepowych półek. Co się dzieje?

Foto: OSM Krasnystaw

Nasi Czytelnicy od kilku tygodni zasypują nas pytaniami o braku w sklepach spożywczych ich ulubionego Sera Zamojskiego z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, który był sprzedawana „na wagę”. Jak nas informują Czytelnicy, jego zamienniki nie dorównują w smaku oryginałowi.

Ser Zamojski od lat gości na stołach mieszkańców naszego regionu, ale także u konsumentów w całej Polsce. Ser ten doskonale smakuje w kanapkach czy na domowej pizzy. Jednak od kilku tygodni mieszkańcy Szczebrzeszyna i regionu mają problem z jego zakupem, a tam, gdzie jest dostępny kosztuje bardzo drogo. Na temat popularnego sera zaczęły krążyć różne plotki, m.in. takie, że mleczarnia w Krasnymstawie zaprzestała produkcji, czy braku składników potrzebnych w produkcji. Postanowiliśmy to wyjaśnić i rozwiać teorie spiskowe, które krążą wśród mieszkańców. O Ser Zamojski zapytaliśmy producenta, czyli OSM w Krasnymstawie. Okazało się, że ser jest nadal produkowany, ale w mniejszej ilości, ze względu na inflację i wysokie koszty produkcji wywołane podwyżkami cen energii i składników.


-Nie jest prawdą jakoby brakowało nam składnika(ów) do produkcji Sera Zamojskiego, nie jest prawdą, że został on wycofany z produkcji. Ser Zamojski dostępny jest obecnie głównie w naszych własnych placówkach handlowych tj. w przyzakładowych sklepie i hurtowni w Krasnymstawie, mieszczących się przy ul. Borowej 4. Zdajemy sobie sprawę, że to ograniczenie dystrybucji utrudniło dostępność Sera Zamojskiego naszym lojalnym Klientom z całej Polski, ale niestety nie mamy wpływu na wszystkie decyzje zakupowe. Zapewniam, że zrobimy wszystko, aby powrócić na szerszy rynek z Serem Zamojskim, jednakże zaznaczam, że nie jest to zależne wyłącznie od nas – powiedział nam Krzysztof Bortacki, kierownik Działu Handlu i Marketingu w OSM Krasnystaw.


Wzrost kosztów produkcji oraz składników niezbędnych do wytworzenia Sera Zamojskiego, a tym samym cen u producenta, spowodowało spadek zainteresowania tym produktem hurtowni spożywczych i sklepów.


-Naszym fundamentalnym celem jest oferowanie produktów o najwyższej jakości, stosując niezmiennie wysokie standardy technologiczne jak i wykorzystując najlepsze, dostępne na rynku składniki, niezbędne do naszej produkcji mleczarskiej. Tak też było i jest w przypadku produkcji Sera Zamojskiego, od lat wiodącego produktu na rynku – nie tylko regionalnym, ale i w całej Polsce. Niestety, wzrost kosztów właściwie wszystkich składników potrzebnych do produkcji zmusił nas do podwyżek cen naszych produktów, w tym Sera Zamojskiego. Pragnę zaznaczyć w tym miejscu, że my jako uznany, renomowany producent w branży mleczarskiej nigdy nie pójdziemy „na skróty” – produkując nasze produkty nigdy nie podejmiemy decyzji, które dając jakiekolwiek oszczędności mogłyby spowodować obniżenie ich jakości, a co za tym idzie pogorszenie wizerunku jako producenta. Dlatego też po zaproponowaniu podwyżek cen naszych produktów okazało się, że rynek nie jest gotowy, aby zaakceptować nową cenę na Ser Zamojski, co w konsekwencji znacznie ograniczyło nam pole dystrybucji tego produktu – tłumaczy nam Krzysztof Bortacki.

Konsumenci liczą na powszechną dostępność ich ulubionego sera, tak jak to miało miejsce dotychczas. Nawet wtedy, gdy jego cena będzie wyższa niż do niedawna.


Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, to jeden z największych producentów produktów mleczarskich w Polsce. Przetwórstwem mlecznym zajmuje się od ponad stu lat. Ich produkty, takie jak np. sery żółte, twarogi, jogurty, mleka i śmietany goszczą na stołach Polaków od lat. Ponadto są nagradzane (ostatnio zsiadłe mleko), a niektóre eksportowane do Azji, Ameryki Południowej, Afryki i krajów Unii Europejskiej. Eksportowym hitem jest mleko w proszku. OSM Krasnystaw to ceniony na rodzimym i zagranicznym rynku producent wysokiej jakości produktów mleczarskich. Potwierdza to certyfikat, który spółdzielnia otrzymała w 2001 roku.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA