Likwidacja produkcji polskiego tytoniu ?

1 lutego 2013

Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy tytoniowej przewiduje zakaz sprzedaży papierosów smakowych, np. mentolowych oraz tzw. slimów.  Co to będzie oznaczało dla polskich plantatorów tytoniu ?

Ewentualne wprowadzenie zmian jest zdecydowanie niekorzystne dla polskich plantatorów tytoniu, przemysłu tytoniowego, rynku pracy a także budżetu państwa, który może po raz kolejny stracić miliardy złotych na rzecz szarej strefy. Takie poglądy przedstawili przedstawiciele tych gremiów w formie pisemnych opinii złożonych stronie rządowej i posłom.

Komisja Rolnictwa na posiedzeniu w dniu 24 stycznia br. przeprowadziła dyskusję w tym ważnym także dla rolników z naszego regionu temacie. Podczas dyskusji potwierdzono, że rozwiązania zaproponowane przez Komisję będą miały negatywny wpływ na sytuację tego sektora naszej gospodarki a także sytuacji ekonomicznej i społecznej naszego państwa.

Delegalizacja papierosów mentolowych i papierosów typu slim będzie skutkować radykalnym spadkiem zapotrzebowania na krajowy surowiec tytoniowy, a co za tym idzie pogorszeniem się warunków bytowych także 60 tysięcy rolników uprawiających tytoń w 14,5 tysiącach gospodarstw rolnych.

Zauważono przy tym jedyną korzystną dla postulowanych zmian opinię Ministerstwa Zdrowia o szkodliwości palenia. Była ona podważana w dyskusji m.in poprzez tezę, że trudno sobie wyobrazić, iż tak wielkie ograniczenie produkcji tytoniu na terenie Unii Europejskiej zlikwiduje nawyk palenia np. u 9 milionów polskich palaczy, którzy sięgną na pewno po niekoniecznie dobrej jakości zagraniczne produkty tytoniowe oferowane przez szarą strefę.

W sprawie głos zabrał także Poseł Sławomir Zawiślak, jako prowadzący ten temat w imieniu PiS członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Jako osoba niepaląca uważam za oczywiste, że należy stawiać na zdrowie. Nie można tego jednak robić środkami niezwykle szkodliwymi społecznie, a przy tym wątpliwymi co do ich skuteczności. Komisja Europejska nie przedstawiła żadnych dowodów wskazujących że proponowane zakazy i ograniczenia przyniosą jakiekolwiek korzyści zdrowotne. W mojej ocenie przyjęcie rewizji dyrektywy tytoniowej w kształcie zaproponowanym przez Komisję Europejską zmniejszy popyt na krajowy surowiec tytoniowy, a co za tym idzie, zagrozi bytowi ekonomicznemu tysięcy rodzin zajmujących się w Polsce uprawą tytoniu, także pracujących w przemyśle i handlu.

Poseł całkowicie popiera przygotowany przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi dezyderat wzywający polski rząd do zawetowania proponowanych zmian i apeluje do rządzących:

– Plantatorzy tytoniu w Polsce w wyniku nieudolności rządu stracili już bardzo wiele. Jeśli rząd będzie się wahał i nie zablokuje nowelizacji dyrektywy tytoniowej, to plantatorzy stracą niemal wszystko. Dlatego apeluję do posłów koalicji PO-PSL aby zobowiązali swój rząd do przedstawienia m.in w Radzie Europy swojego negatywnego stanowiska. Bardzo niepokoi fakt, że rzad podczas w/w posiedzenia komisji RiRW nie zająl w tej ważnej sprawie oficjalnego stanowiska. Wg. Przedstawionego przeze mnie w trakcie dyskusji poglądu do zablokowania tego projektu wystarczy tylko poparcie Polski dla stanowczo i jednoznacznie sprzeciwiających się nowelizacji dyrektywy tytoniowej Węgrów, Włochów i Bułgarów.

Ponadto poseł Zawiślak zauważył niekonsekwencję w postępowaniu UE, której przedstawiciele w ubiegłą środę poprzez zniesienie art. 68 unijnego rozporządzenia dotyczącego dopłat bezpośrednich otworzyli możliwość subsydiowania produkcji tytoniu. Podkreślił, że ma nadzieję, że w sprawie dotyczącej zmian „Dyrektywie Tytoniowej” polski rząd się po raz kolejny nie spóźni z zajęciem stanowiska i podjęciem skutecznych działań. Poseł zauważył, że w przeszłości taka postawa doprowadziła do strat wobec polskich plantatorów tytoniu.

Źródło : Materiał nadesłany

6 Responses to Likwidacja produkcji polskiego tytoniu ?

 • Niech wszystko kur** zlikwidują…

  tusk to tylko figurant, a tak na prawdę zza jego pleców rządzi Kononowicz i realizuje swój program „Nie będzie niczego”

 • Przed interpunkcją w języku polskim nie stawia się spacji.
  Poza tym jaki to ma związek ze Szczebrzeszynem?

 • @ Lipsum

  Przyjęło się stawiać spację przed znakami interpunkcyjnymi (oprócz kropki) wtedy jest przejrzyściej i po prostu lepiej się czyta.

  Jaki to ma wiązek ze Szczebrzeszynem ? Taki, że wielu mieszkańców naszej gminy uprawia tytoń i z tego żyje. Jak pewnie wiesz praca przy tytoniu jest bardzo absorbująca, bo właściwie przez cały rok i jeśli ktoś się tym zajmuje to po prostu nie ma czasu na podjęcie innej pracy, a co za tym idzie tytoń staje się głównym źródłem utrzymania.

 • Zamiast jarać szlugi będziemy jarać ziolo.Tego przemysł nie zlikwiduje.

 • jasne wszystko niech zliwkidują, będziemy tylko sprowadzać. genialny pomysł

 • Ta… a sie admin za info wział! UUU nieźle!