Startuje 8. edycja Stolicy Języka Polskiego

Stolica Języka Polskiego wyrosła z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania.

To już ósma edycja popularnego festiwalu literackiego, który co roku odbywa się w Szczebrzeszynie.

-Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi – mówią organizatorzy i pomysłodawcy Festiwalu. Ta idea Festiwalu Stolica Języka Polskiego wydaje się niezmiennie aktualna.

Tego typu festiwal wymaga planu i wcześniejszego przygotowania.

-Po rocznej pracy nad przygotowaniami jesteśmy gotowi, żeby rozpocząć kolejną edycję Festiwalu. Trwa budowa miasteczka festiwalowego nad rzeką w Szczebrzeszynie. Zapraszamy na 7 dni na Roztocze – mówi Piotr Duda – pomysłodawca Festiwalu, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która organizuje Festiwal.


Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy czy koncerty – to wszystko w programie Festiwalu. Miron Białoszewski jest patronem tej edycji Festiwalu – jemu poświęcone będzie pasmo spotkań. Tak jak w roku ubiegłym jest też pasmo językowe przygotowane we współpracy z partnerem Festiwalu – Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej.

-Będziemy mówić o języku perswazji, manipulacji, o tym jak język może stygmatyzować czy wykluczać – to są bardzo ważne kwestie ponieważ coraz częściej – także w skutek postępu technologicznego – istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie języka, który ludzi wyklucza na różnych poziomach. A przecież Festiwal i jego przesłanie brzmi: „od języka wszystko się zaczyna” – mówi prof. Iwona Hoffman z UMCS.


W tym roku organizatorzy zapraszają też pasmo: Śląsk, które przygotowuje profesor Ryszard Koziołek. Nie zabraknie też lokalnych akcentów. W programie Tomasz Pańczyk – sekretarz Rady Festiwalu – przygotował cykl wydarzeń poświęconych 80. rocznicy Zagłady Żydów szczebrzeskich:

Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby opowiedzieć o tym, co tu się wydarzyło. Przygotowaliśmy trzy spotkania, które odbędą się w dawnej synagodze, dziś Miejskim Domu Kultury. Zaplanowaliśmy rozmowę z Anną Bikont o jej książce „Cena”, koncert Mikołaja Trzaski i pokaz filmu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości” – mówi Tomasz Pańczyk – sekretarz Rady Festiwalu.

I to nie jest będą jedyne wydarzenia festiwalowe nawiązujące do historii Szczebrzeszyna. W tym roku będzie miał miejsce szczególny wernisaż wystawy: „Ślubny Szczebrzeszyn”, przygotowanej wspólnie z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Szczebrzeszynie. Mieszkańcy Szczebrzeszyna zostali zaproszeni do tego, żeby przynieść zdjęcie ze śluby swojego albo przodków.

-Wpłynęło ponad 30 zdjęć. Są różne: współczesne i bardzo archiwalne. Bardzo za to dziękujemy mieszkańcom – mówi Małgorzata Koczon – dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Szczebrzeszynie.

Teraz z wybranych zdjęć artystka Krystyna Piotrowska stworzy monidła, które będą tworzyć wystawę.
Festiwal to też program Małej Stolicy Języka Polskiego i wiele spotkań, warsztatów dla młodych czytelników. W tym roku wraca do Szczebrzeszyna Fundacja Zaczytani.org z Warszawy, której misją jest promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna i która zaprasza do Szczebrzeszyna na spotkania bajkoedukacyjne dla dzieci.

8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego to około 100 wydarzeń – najpierw pierwszego dnia w Zamościu, a potem już przez 6 dni w miasteczku festiwalowym w Szczebrzeszynie. To tydzień, na który czeka wielu.

-Myślę, że odkrycia literatury w Szczebrzeszynie nad rzeką w atmosferze życzliwości i otwarcia zostają w nas znacznie dłużej niż trwanie Festiwalu. Te spotkania przekładają się na nasz sposób oceny, tego jak żyjemy i postrzegamy świat. Na przykład w tegorocznym Festiwalu są bardzo mocne akcenty związane z kulturą ukraińską – będziemy mieli spotkania z autorami z Ukrainy, którzy odnoszą się do trwającej wojny. Będzie to na pewno ważne przeżycie – czas w którym rozmawiamy jest czasem przełomowym – jestem o tym przekonana – mówi prof. Iwona Hoffman, a Piotr Duda – pomysłodawca Festiwalu dodaje:

-Festiwal to wydarzenie, którym chcemy łączyć. Tu jest miejsce na dialog, tu jest miejsce rozmowy. Tak chcemy budować Festiwal. Tworząc program reagujemy na to, co dzieje się wokół nas. Chcemy żeby Szczebrzeszyn promieniował różnymi działaniami. Festiwal to też miejsce, gdzie nie budujemy murów, zależy nam na atmosferze otwartości.

Zapraszamy na 8. edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie/Zamościu. W tym roku Patronem Festiwalu jest Miron Białoszewski.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA