Trwają prace budowlane na Wzgórzu Zamkowym

Trwa remont oraz rekonstrukcja wraz z nadbudową XIV – wiecznej wieży zamkowej, która była częścią dawnego szczebrzeskiego zamku. Czy czeka nas seria archeologicznych odkryć? Od lat krążą legendy, że wieża była połączona z szczebrzeskimi podziemiami.

W ramach prac istniejące ruiny wieży zamkowej zostaną rozebrane do fundamentów, a następnie po ich zabezpieczeniu obiekt zostanie zrekonstruowany i nadbudowany. Przy wieży powstanie zewnętrzna o drewnianej konstrukcji klatka schodowa od strony południowej, która będzie prowadziła na górne kondygnacje. Docelowo, wieża mam mieć 12 metrów wysokości. Na samej górze będzie taras widokowy.

W piwnicy wieży ma powstać sala ekspozycyjna (lapidarium), na parterze projekt przewiduje powstanie mini kawiarenki z zapleczem, piętro wieży ma być przeznaczone na salę wystawową poświęconą wielokulturowej historii Szczebrzeszyna (lub inna funkcja), na poddaszu będzie taras widokowy. Od strony południowej powstanie taras kawiarni, a pod nim sanitariaty.

Cała wieżą ma być nocą podświetlana reflektorami LED.

Na Wzgórzu Zamkowym powstaną alejki edukacyjne, ławki i inna mała architektura.

Projekt jest zaakceptowany przez służby konserwatorskie. Wszystkie prace mają być prowadzone pod nadzorem archeologa.

Dofinansowanie na „Budowę punktu widokowego” na Zamczysku, Gmina Szczebrzeszyn otrzymała z rządowego programu „Polski Ład” ponad 2,5 mln zł.

Przetarg na prace budowlane wygrała firma MIGBUD Waldemar Brzuś z Zawady (gm. Zamość), która zaoferowała najniższą ofertę w wysokości nieco ponad 3 mln zł.

Wszystkie prace mają się zakończyć do końca września 2023 roku.

Pisaliśmy: http://www.szczebrzeszyn.info/aktualnosci/?p=18062

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA