Liceum z tytułem „Szkoły Dialogu 2012”

18 stycznia 2013

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 1 im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie otrzymało tytuł „Szkoły Dialogu 2012”.

Uroczysta Gala, na której przedstawiciele liceum otrzymali tytuł odbyła się 9 stycznia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.Wzieli w niej udział uczniowie klas, które brały udział w projekcie: Marcin Śpiewak (II A), Magdalena Sobczuk, Emilia Łapa, Kuba Duda i Kuba Ziemiański (III A i III B), ponadto dyrektor szkoły Małgorzata Piłat i opiekun programu Kinga Kołodziejczyk.

Wśród gości byli : ambasador Izraela Zvi Rav – Nera, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Władysław Paszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki, prezes Fundacji Dialogu Między Narodami Andrzej Folwarczny i przewodniczącego Rady Fundacji Henryk Wujec.

– Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy Polski. W ramach czterech warsztatów młodzież pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu odkrywała historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowywała projekt, który miał na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej – informuje Karolina Kochanowska z Fundacji Forum Dialogu Społecznego Między Narodami.

Za przygotowany projekt liceum zostało nagrodzone dyplomem laureata „Szkoły Dialogu” oraz otrzymało nagrody książkowe dla uczniów i szkolnej biblioteki.

23 Responses to Liceum z tytułem „Szkoły Dialogu 2012”

 • aha, bardzo interesujące…

  • bardzo ciekawe, gratulacje. Młodzi ludzie powinni wiedzieć jak ich miasto kiedyś wyglądało.
   Starsi to w większości pokomunistyczne ciemniaki

 • Powiem krótko: serdecznie gratuluję i życzę daslzych wspaniałych sukcesów, a to z sentymentu do mojej dawnej Szkoły i z szacunku do Nauczycieli, którzy tak dawniej, jak i obecnie dobro ucznia i jego intelektualny rozwój mają na względzie.

  Serdecznie pozdrawiam
  Regina Smoter Grzeszkiewicz

 • Nagrodzonym przytoczę niekwestionowany autorytet Marię Dąbrowską:
  Maria Dąbrowska w zapiskach w swym dzienniku pisała pod datą 17 czerwca 1947 r. „UB, sądownictwo są całkowicie w ręku Żydów. W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden Żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków”.
  27 maja 1956 r. Maria Dąbrowska pisała: „Ostatnimi tygodniami byłam w Nieborowie w towarzystwie samych Żydów oprócz Anny i Bogusia. Częste ich rozmowy o wzrastaniu antysemityzmu. Czemu dziś sami są częściowo winni – bo jak można było dać sobą obsadzić wszystkie kluczowe pozycje życia Polski: prokuratury, wydawnictwa, ministerstwa, władze partii, redakcje, film, radio itp.” „Uczucia nasze względem Żydów nie uległy zmianie. Nie przestajemy ich uważać za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogów Polski. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, że nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie, to pozostaje tajemnica duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym.”
  Ps. Nie wiem czy nagrodzeni mają wiedzę o zapisanym wyżej dorobku Żydów w PRL-okres stalinizmu

  • Oczywiście jest prawdą co Pan napisał, ale jeśli mielibyśmy się rozwodzić nad krzywdami, które wyrządziły nam inne kraje/narody, to chyba jedynie Gwatemala by się ostała.

  • hej janku antysemito z dyplomem. Oczywiście Polaków w UB nie było??? Bardzo mnie cieszy, że czasy się zmieniły i to co kiedyś ukształotowało jasia i jego spiskową teorię dziejów jest już tylko śmiesznym marginesem.
   Ktoś powiedział Nie pamiętam niestety kto) – „antysemityzm przed wojną był tylko głupią ideą, po wojnie antysemityzm jest przestępstwem”.
   książki Bartoszewskiego, może trochę rozjaśnią, aha no i ksiązkę naszego szczebrzeskiego Bibela.
   Nagrodzonym serdecznie gratuluje – dialog to jest coś co tworzy nowe, a jasiowy PRL to tylko jasiowy PRL

 • A co p. Regina na wypowiedz p. Janka?

 • Szanowny Panie Janie,

  Z pańskiego komentarza jasno wynika, że nie rozumie pan w ogóle celu projektu. A jest nim uczenie historii poprzez DIALOG. Dialog zawsze jest potrzebny, trzeba się skupiać na budowaniu dobrych relacji, pielęgnowaniu tego, co dobre, poszanowaniu tradycji i historii oraz tolerancji. Pańska postawa prowadzi jedynie do agresji. Wiadomo, że i wśród Polaków i wśród Żydów znajdą się osoby o wątpliwej moralności. Takie osoby znajdą się w każdym narodzie. Jak wielu Żydów zna Pan osobiście, żeby oceniać całą nację? Od pańskiej wypowiedzi bije antysemityzm i nietolerancja.

  A wracając do tematu skazywania Polaków w PRL-u. To ilu Polaków skazywało wtedy własnych rodaków na więzienie, cierpienia i represję za walkę o wolność, czyli nic niewłaściwego?

  Co powie Pan na to, że wielu poetów/pisarzy polskich z dwudziestolecia międzywojennego i współczesnych miało korzenie Żydowskie. Taką osobą był Julian Tuwim, był on bez wątpienia poetą wybitnym, mówił i tworzył po polsku, mieszkał w naszym kraju do dzisiaj, każde małe dziecko zna jego wiersze… Też uważa go Pan za „ideowego wroga Polski”?

 • Pani Dyrektor nazywa sie Malgorzata Papiez a nie Pilat.

  • dla Twojej wiadomości to jedna i ta sama osoba, tyle że Piłat jest nazwiskiem które ma po mężu.

 • Dyrektorem jest M. Piłat – do poprzednika

 • Za późno… O kilka lat. 🙁 Nie pomoże już nic… Żadne tam tam fajerwerki. Po ptokach.

 • Ja w Szczebrzeszynie zostałem, bo to było moje miasto. Od urodzenia do śmierci. Choć też mogłem od Andersa pojechać nie tylko do Danii…

  • Niezbyt to chwalebne podszywac sie pod niezyjacego, ktory zmarl w oblakaniu.
   Pewnie gdyby nie choroba psychiczna Jankiela to zostalby w Palestynie jak kilkuset innych t. zwanych „dezerterow” z Armii Andersa. Jak chodzby Begin vel Mieczysław Biegun rodem z Brzescia nad Bugiem, pozniejszy premier Israela. Ale wracali i inni . Wiekszosc trafila od razu na wikt UB/NKWD. Wtedy, a i dzis jeszcze nazywaja ich w Londynie PGW (pocos glupi wracal).

   • nie skapowal 😉 No coz, niesprawiedliwie zostal rozdzielony miedzy ludzmi rozum.

 • Do Janka Makary

  A może dlatego wracał, ponieważ czuł się Polakiem ???

  A Tuwim pisząc taki wiersz musiał być nieźle nawalony, co mu chwały nie przynosi.
  Pozdrawiam.