Przystanek kolejowy będzie bliżej Szczebrzeszyna

Dawny budynek dworca na stacji kolejowej w Brodach Małych. Foto : Tomasz Gaudnik/ Archiwum

W ramach Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, na terenie gminy Szczebrzeszyn, powstaną dwa nowe przystanki kolejowe. Chodzi o Klemensów i Szczebrzeszyn, które znajdą się w nowych lokalizacjach, a przystanek w Wólce Niedzieliskiej zostanie gruntownie zmodernizowany.

Dwa przystanki będą zlokalizowane w nowych miejscach, a mieszkańcy i turyści zyskają łatwiejszy dostęp do transportu kolejowego niż dotychczas.

-Na stacji Klemensów peron zostanie przesunięty w pobliże przejazdu kolejowo-drogowego w drodze gminnej (ok 450 m w kierunku Zamościa). Natomiast nowy peron przystanku Szczebrzeszyn powstanie w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego w drodze Szczebrzeszyn – Lipowiec-Kolonia (ok 1,7 km w kierunku Zamościa). Podczas ustalania lokalizacji nowych przystanków zostały uwzględnione postulaty lokalnych samorządów i mieszkańców – powiedział naszemu portalowi Tomasz Łotowski z wydziału prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Perony zyskają nowe elementy przyjazne podróżnym.

-Nowe perony zostaną wyposażone w wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i informację pasażerską. Będą wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Antypoślizgowa nawierzchnia i oświetlenie LED zapewnią bezpieczeństwo podróżującym. Na potrzeby osób o ograniczonej mobilności przygotowane zostaną pochylnie. Zainstalowane będą też stojaki na rowery – wylicza Tomasz Łotowski.

To jeszcze nie koniec zmian. Zmodernizowane zostaną także oba przejazdy kolejowo-drogowe, które znajdą się w pobliżu nowych przystanków. Wyposażone zostaną w sygnalizację świetlną i dźwiękową, dzięki temu zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego.

Trwa właśnie postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 21 grudnia b.r. Termin zakończenia prac zaplanowano na drugą połowę 2023 roku.

Oprócz nowych przystanków w Szczebrzeszynie i Klemensowie, w województwie lubelskim program przystankowy obejmuje 16 lokalizacji, wśród nich m.in.: w Złojcu, Zamościu Starówce czy Zamościu Wschód.

W ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” wybrano 355 lokalizacji w całej Polsce. Lista podstawowa obejmuje 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej jest 182 lokalizacje. Program jest komplementarny z Krajowym Programem Kolejowym oraz Programem Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA