Nowe opłaty za śmieci

27 grudnia 2012

Na grudniowej sesji Rady Miejskiej radni zatwierdzili wysokość opłat za wywóz śmieci z terenu gminy Szczebrzeszyn.Zgodnie z uchwaloną przez sejm 1 stycznia 2012 roku nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897), do 1 lipca 2013 roku gminy muszą wprowadzić na swoim terenie nowy system zagospodarowania odpadów.

W ramach przetargu gmina wybierze przedsiębiorcę, który zajmie się wywozem śmieci.

Radni ustalili, że co miesiąc za wywóz śmieci trzeba będzie zapłacić 7 zł (w przypadku segregowania odpadów) od każdej osoby mieszkającej w danym gospodarstwie , a 14 zł od osoby za wymieszane (niesegregowane) śmieci. W ramach tej opłaty każdy mieszkaniec może oddać dowolną ilość śmieci – w tym np. te wielkogabarytowe (meble, pralki, lodówki itp.).

Do 30 kwietnia 2013 roku właściciele nieruchomości z terenu gminy Szczebrzeszyn będą musieli wypełnić deklarację (będzie do pobrania w Urzędzie Miasta lub na stronie internetowej gminy).

Opłaty trzeba będzie wnosić kwartalnie.

Co zmieni nowy system „śmieciowy” ?

– Mamy szansę na zawsze pożegnać się z nielegalnymi wysypiskami w lasach i upowszechnić sortowanie śmieci. Rewolucja śmieciowa sprowokuje też szybsze tworzenie kompleksowej infrastruktury do zagospodarowanie odpadów – czekają nas liczne inwestycje w nowoczesne instalacje i nowy etap współpracy samorządów z przedsiębiorcami zajmującymi się przewozem i zagospodarowaniem odpadów – uzasadnia Ministerstwo Środowiska.

Nowe stawki za wywóz śmieci, to nie jedyna zmiana cen, która będzie obowiązywać po nowym roku.
Od 1 stycznia 2013 roku gospodarstwa domowe zapłacą 2,70 zł (brutto) za 1 metr sześcienny pobranej z wodociągów wody, pozostali odbiorcy 3, 41 zł (brutto).
Za odbiór ścieków gospodarstwa domowe zapłacą 5,90 zł (brutto) za każdy metr sześcienny, pozostali zapłacą 8,40 zł (brutto).

Opłata za wywóz nieczystości z szamb pozostaje bez zmian.

Rada Miejska uchwaliła także nowe stawki podatku od nieruchomości. Od nowego roku za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej właściciel zapłaci 0,72 zł. Za grunty pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne, retencyjne lub pod elektrownie wodne trzeba będzie zapłacić 4,51 zł za 1 hektar powierzchni. Pozostałe grunty, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego – 0,20 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Za budynki właściciele zapłacą 0,33 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich część zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej stawka wynosić będzie 19,81 zł za metr kwadratowy.

Budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 9,20 zł za metr kwadratowy, a za te związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych właściciele będą musieli zapłacić po 4,45 zł za metr kwadratowy.

Za pozostałe budynki zajęte na prowadzenie odpłatnej działalności statutowej pożytku publicznego trzeba będzie zapłacić 2,97 zł za metr kwadratowy.

Za budowle – 2 procent ich wartości.

Stawki opłat za środki transportu są dostępne w tej zakładce : http://gmina.szczebrzeszyn.sisco.info/zalaczniki_uchwaly/296/u172_2012.pdf

Skomentujesz?

11 Responses to Nowe opłaty za śmieci

 • To je dopiero robota.

 • NARESZCIE! MĄDRA USTAWA. Od dawna wyczekiwałam takiej ustawy odnośnie śmieci ,może wreszcie skończą się dzikie wysypiska i upychanie śmieci do miejskich koszy.

 • Dlaczego kwartalnie? Łatwiej było by płacic miesięcznie.

 • Jak już o śmieciach mowa to może ktoś powie o oleju który przez przypadek wylał sie z zakładów tłuszczowych do rzeki.Ktoś za to odpowie?Może Admin to wyjaśni.

 • W moim przypadku (rodzina 3 os. segreguję odpady) to podwyżka tylko 70%.

 • teraz dopiero zacznie się wysypywanie smieci gdzie się da tylko czy radni wezmą się osobiście za ich posprzątanie bo metoda podwyżek zazwyczaj idzie w drugą stronę

 • Nie zacznie się wysypywanie śmieci gdzie się da … Czytajmy ze zrozumieniem – płaci się za każdą osobę w gospodarstwie domowym ( 7 lub 14 zł ) niezależnie czy się wyrzuca śmieci czy nie. A skoro ma płacić każdy bez znaczenia co robi ze śmieciami to po co mam wozić do lasu skoro i tak za to zapłacę…

  • ze zrozumieniem to dotychczas też były podpisywane umowy lecz z kim innym. a kto zmusi każdego mieszkańca aby szedł do urzędu i podpisywał umowę chyba w założeniach ustawy miało być trochę inaczej a co do kwoty to chyba za duża podwyżka jak do obecnie obowiązującej.Jeśli rodzina ma dochód ok,1 tysiąca to proszę za co ona naprodukuje śmieci, a opłata kwartalna napewno mu ulży w budżecie

 • bo …..jest nierozumny i jak zawsze…

 • Przecież to jest podwyżka 🙂
  Trochę więcej trzeba płacić ,ale nie ma problemu ze śmieciami. Co wystawisz to zabiorą w ramach tej opłaty. Więc komu sie opłaci zasuwać do lasu i płacić dodatkowo za paliwo:)
  Uważam ,że to bardzo mądra decyzja.

 • Hobbit powrócił !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!