REKLAMA

Stare nagrobki toną w śmieciach

Sterty śmieci pomiędzy grobami, a wśród nich przewrócony nagrobek z XIX wieku – taki widok zastał pan Robert, który przyjechał do Szczebrzeszyna na groby bliskich. On też poinformował nas o tej sprawie.– Zobaczyłem poprzewracane stare nagrobki, które leżały w śmieciach – mówi pan Robert. – Czy administrator cmentarza chciałby mieć grób w stercie śmieci ? – pyta zdenerwowany. – Takie traktowanie zmarłych oznacza brak szacunku dla przodków, którzy budowali Szczebrzeszyn.

Pan Robert zastanawia się także, dlaczego tyle starych nagrobków jest poprzewracanych.
– Być może ktoś szykuje w ten sposób miejsce pod nowy pochówek ? – zastanawia się.

Do sprawy powrócimy.

ZOBACZ TAKŻE

21 thoughts on “Stare nagrobki toną w śmieciach”

 1. To pytanie do gospodarza cmentarza- Panie Stanisławie został Pan wywołany do tablicy. czas zrobić porządek.

 2. Wstyd to jest już od dłuższego czasu… Na dzień Święta Zmarłych jadę przez „pół” Polski odwiedzajac po drodze kilka cmentarzy… Na żadnym nie ma takiego bałaganu jak w Sz-nie (góry śmieci, błoto po kostki itp). To jest brak szacunku dla tych co są tam pochowni !

 3. Również uważam, że szczebrzeszyński cmentarz nie jest dobrze zarządzany. Widok na poprzewracane i poprzechylane stare pomniki jest skandaliczny. W porównaniu do innych cmentarzy to tylko w Szczebrzeszynie widoczny jest na tak ogromną skalę fatalny stan destrukcji starych, zabytkowych nagrobków. Ponadto istnieje ciągły problem ze śmieciami. Śmietniki są zawsze przepełnione, a ich zawartość wysypuje się na alejki. Ponadto „betonowe pojemniki” są stare, nieszczelne i dziurowe, jako jeden z przykładów można podać śmietnik na nowym cmentarzu przy ujęciu wody z którego śmieci zawsze się wysypują na pobliską alejkę. Ponadto każdy mieszkaniec Szczebrzeszyna na myśl o 1, 2 listopada i nie tylko, ma nadzieję że będzie ładna pogoda, bo w przeciwnym wypadku przy tak dużej liczbie osób odwiedzających cmentarz, alejki są pełne błota. Problem ten był częściowo rozwiązany kilka lat temu przez ks. Jarosława, gdy alejki wysypano kamykami. Należy podkreślić, że z inicjatywy ks. Jarka cmentarz został w dużej mierze uporządkowany. Jednak od tamtej pory nie czyniono już żadnych starań mających na celu poprawę wyglądu wizualnego cmentarza.
  Wydaje mi się, że te wszystkie problemy powinny być już dawno rozwiązane zwłaszcza, że świadczone są opłaty przez ludzi za wykup miejsca na grób na cmentarzu. Tak więc istnieje fundusz, z którego finansowane powinny być prace na cmentarzu.
  Krótko reasumując, to jest wstyd, że zabytkowy wielowiekowy cmentarz w Szczebrzeszynie wygląda w ten sposób.

  1. Witam,ponieważ nie chcę się powtarzać to odsyłam do mojej odpowiedzi do ..boczka..
   Tylko sami mieszkańcy mogą zmienić tą smutną rzeczywistość a nie godzić się albo być obojętnym czy biernym.Jak sami zadbacie o siebie to i inni będą Was szanować a niestety na dzień dzisiejszy ani burmistrz ani proboszcz Was nie szanują a to przykre bo Ich jutro może nie być a mieszkańcy zostają.Pozdrawiam.

 4. W miejsce tych betonowych grodzi na śmieci powinni ustawić kilka dużych metalowych kontenerów z hakiem. Wtedy łatwiej by było wywieźć te śmieci a tak traktor łychą nabiera i przy okazji przewraca pomniki

 5. Sama popełniłam na ten temat kilka wpisów jakiś czas temu.
  Pisałam o śmietnikach wyłazących, też wzdłuż ogrodzenia od południowej strony.
  O niszczonych celowo starych nagrobkach, powstajacych tuż obok nowych grobowcach.
  O paleniu śmieci, niby zielonych i gałeziach, a pod spodem cały cmentarny plastik, o dymie śmierdzącym, unoszącym się czasem na duże odległości.
  Czy teraz niby ktoś to zauważył? To jest od dawna, a posty na ten temat znikały, wiec nawet pomyślałam, że może administrator to rodzina, albo znajomy zarządcy cmentarza ( nie znam właściciela tej strony) .
  Żal patrzeć na to, co się dzieje ze starym cmentarzem.

  1. No chyba nie do końca.
   Owszem to cmentarz parafialny , ale w imieniu proboszcza kto inny zarządza.
   Pomijam fakt, że proboszcz powinien wymagać porządku i dbać o stare pomniki.
   Ale czegóż się spodziewać po tak skompromitowanym proboszczu.
   Dziwię się, że go nie przenieśli.

 6. co chcecie od księdza proboszcza,to dusza człowiek…on i pochowa na tym cmentarzu za odpowiednią kwotę,za taką że nie jedna rodzina nie ma tyle miesięcznie dochodów,a on potrafi w ciągu godziny,góra dwóch taką sumkę zgarnąć,no ale cóż trzeba było iść na księdza!

 7. To jest jeden wielki skandal!!!!!!!!!!!!!!
  Przecież administrator powinien być na cmentarzu cały dzień. W końcu to jest jego praca za to dostaje pieniądze. On jest tylko wtedy kiedy jest pogrzeb , nigdy nie można go zastać żeby cos załatwić o coś sie spytać. To niedopuszczalne!!!!

 8. Tez tak mysle,sa kwesty na cmentarzach na renowacje starych pomnikow,tylko nie u nas.
  Dobrze,ze mieszkancy Szczebrzeszyna w koncu zauwazyli problem.

  1. Już ksiądz proboszcz zbierał przez dwa lata na renowację muru kościelnego i co? Pracownicy jacy,s podtynkowali trochę i starczy. A gdzie reszta funduszy? Teraz zbiera na drzwi. Ciekawe ile zbierze i kiedy będą? Ale Jemu ujdzie!!! Żenada

 9. Chciałabym coś dodać w tym temacie. Brud i bałagan jaki panuje na Szczebrzeszyńskim cmentarzu jest skandaliczny. Jeżeli nie radzi sobie z tym administrator to proboszcz powinien go zmienić. Nie ma cmentarza gdzie alejki nie były by wyłożone kostką brukową, wyasfaltowane lub przynajmniej wysypane grysem. Szczytem bałaganiarstwa jest rozrabianie cementu na alejkach i pozostawianie resztek piasku i zaprawy na nich. Wszędzie grabarze i pomnikarze mają do tego specjalne blaty. Ale jaki pan taki kram. Nikt nie grabi ani liści ani opadłych gałęzi. Byłam na mszy gdzie padło nagłośnienie. Ludzie opowiadali jak to proboszcz kazał odciąć prąd bo ma za mało kasy. Z cmentarza się tylko czerpie a nic nie daje. Płacić trzeba nawet za otworzenie bramy. Nic za darmo. Nawet pomnik i mszę za ks Filipka musiał sfinansować ksiądz Jarek. Tylko tacę z tej mszy to zabrał ksiądz doktorant. Jednym słowem jest to wielki skandal, dziękuję za ruszenie tego tematu.

 10. ludzie zacznijcie sprzatac po sobie to wszystko przecierz kto robi ten caly balagan wy, nikt inny a pretensje macie do garbatego, że ma dzieci proste no wybaczcie a ze probosz i kosciol nic nie robi to nie nowosc zawsze tak bylo i bedzie z tym trzeba sie pogodzic niestety

  1. Jak my mamy sie przyzwyczaic do zwyczajow proboszcza to niech proboszcz od dzisiaj sie przyzwyczai do zwyczajow parafian – ani zlotowki za pogrzeb, slub i chrzciny! Proboszcz otrzymuje wynagrosdzenie za w/w rytuały i to nie są małe sumki czesc tych pieniedzy powinien przeznaczyc na porzadek na cmentarzu.

  2. Witam,bardzo się dziwię na powiedzenie ;trzeba się z tym pogodzić; jestem co roku na tym cmentarzu na 1go Listopada i zauważyłam że jest coraz gorzej i właśnie dziwię się miejscowym parafianom że na to pozwalają.To właśnie parafianie powinni wymagać a nie godzić się na z roku na rok widoczne lekceważenie proboszcza ich podstawowych praw nie wspomnę już o poszanowaniu zabytkowych pomników,dbanie o porządek.Stare pomniki świadczą o historii,o przodkach Szczebrzeszyna a to przecież oznacza że tutaj żyli przed wiekami ludzie i to trzeba szanować.Wstyd,że miejscowi o to nie dbają ..Na rynku odbywają się uroczystości z różnych okazji,w pochodzie potrafi iść i burmistrz i proboszcz to dlaczego nie mogą zadbać wspólnie o dobro mieszkańców czyli o ich historię a ona jest nie tylko na papierze albo na stronie internetowej ale właśnie w postaci starych pomników.Pytam kto świadczy o historii Szczebrzeszyna-nowy samotny chrząszcz na placu przed UM czy stary zmurszały pomnik ale pamiętający koleje losu miasta……

 11. Wystarczy spojrzec jaki porzadek panuje w miejscu gdzie przebywaja jego pieski, za plebania….???
  Odpowiedz nasunie sie sama. A wiec nie dziwcie sie ze jest …. tak jak jest.

 12. Nie przesadzajcie. Najpierw zacznijcie od siebie. Jak każdy zadba o porządek to będzie czysto.
  Ludzie to są jednak świnie. Rzucają smieci gdzie popadnie ,nikomu się nie chce iść do śmietnika.Gdyby wszystkie śmieci były w śmietniku nie było by bałaganu.
  Proste? Proste!

 13. Na zamieszczonych zdjęciach widać zabytkowe , stare nagrobki porozbijane i przygotowane razem ze śmieciami do wywózki. Kto to zrobił i na czyje polecenie. Powinny powrócić na swoje miejsce. Stare nieuszkodzone jeszcze nagrobki znajdujące sie na cmentarzu w Szczebrzeszynie nie wymagają w większości specjalistycznych zabiegów konserwatorskich, wystarczy po prostu ich nie ruszać. Klimat Szczebrzeskiego (tradycyjna odmiana) cmentarza tworzą głównie stare nagrobki z poprzednich wieków. Zwracam uwagę na przepiękny , drewniany nagrobek w formie ogromnego krucyfiksu znajdujący się na omawianym cmentarzu, niespotykany na innych nekropoliach. Ten obiekt chyba w pierwszej kolejności należałoby objąć ochroną.

 14. Kościół św. Mikołaja mocno podupadł od czasu powstania nowej parafii św. Katarzyny. Nic tam się już nie remontuje, o nic nie dba, w porównianiu do drugiego, gdzie w środku jest już całkiem przyzwoicie i to w ciągu 5 lat. Chyba widać, którzy mieszkańcy bardziej dbali o sprawy parafii. Mam wrażenie, że księża z Mikołaja również mają to w poważaniu co się u nich dzieje. To już nie ten sam kościół co kiedyś, czego efekt jest również na cmentarzu.

Comments are closed.