Kolejne interwencje strażaków po opadach deszczu

Foto: Andrzej Szozda z KM PSP w Zamościu

Zamojscy strażacy po raz kolejny (14 razy) interweniowali w powiecie zamojskim po opadach deszczu. Tym razem najgorsza sytuacja była w gminie Zwierzyniec, Nielisz, ale także w gminie Szczebrzeszyn.

-Najczęściej zalaniu wodą opadową ulegały piwnice budynków mieszkalnych, ale także obiekty użyteczności publicznej tj.: piwnica jednego z ośrodków wypoczynkowych oraz sklepu w Zwierzyńcu. Podtopieniu uległy również budynki gospodarcze magazynu browaru. Działania straży pożarnych, najczęściej polegały na wypompowaniu wody z zagrożonych budynków. W przypadku obiektu ośrodka wypoczynkowego w celu zabezpieczenia posesji, zaszła także konieczność ułożenia worków z piaskiem dostarczonych przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zwierzyńcu. W tym obiekcie wystąpiły największe straty, które właściciel oszacował na 50 tys. złotych – informuje mł. bryg. Andrzej Szozda z KM PSP w Zamościu.

W miejscowości Kornelówka, strażacy podłączyli agregaty prądotwórcze, zapewniając zasilanie elektryczne do aparatury tlenowej podtrzymującej funkcje życiowe jednego z mieszkańców, a także oświetlenia domu.

Strażacy apelują, żeby w miejscach gdzie w przeszłości wystąpiły zagrożenia podtopieniami lub w lokalizacjach potencjalnie zagrożonych, właściciele nieruchomości zaopatrzyli się w worki z piaskiem szczególnie tam, gdzie znajdują się piwnice.

-Niekiedy ułożenie kilku worków z piaskiem na wjeździe do garażu może uchronić budynek przed zalaniem, co tym samym zmniejszy straty materialne – podpowiadają strażacy.

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA