Tadeusz Różewicz patronem tegorocznej edycji Stolicy Języka Polskiego

Foto: Tomasz Gaudnik/ Archiwum

Trwają przygotowania do tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który odbywa się w Szczebrzeszynie corocznie od 2015 roku. Patronem tegorocznej edycji będzie Tadeusz Różewicz.

Tegoroczna, siódma już edycja, odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia w tym samym miejscu, w którym odbywa się od siedmiu lat, czyli na nadwieprzańskich łąkach w sąsiedztwie ponad dwustuletnich szkół im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie.

Festiwal skupia wybitnych twórców literatury, sztuki i teatru. W tym roku impreza zapowiada się równie ciekawie.

-Będą spektakle, koncerty, wystawy, debaty. Nie zabraknie również
spotkań z autorami książek najnowszych; zarówno debiutantów, jak i tych uznanych i cenionych – zapowiadają organizatorzy.

Stolica Języka Polskiego jest ważnym wydarzeniem literackim w Polsce i miejscem spotkania czytelników z najbardziej cenionymi współczesnymi pisarzami, laureatami nagród literackich, cenionymi debiutantami, wśród festiwalowych gości byli m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Szczepan Twardoch, Hanna Krall i wielu innych. Na festiwalu odbywają się także spotkania autorskie, aktorskie czytania oraz widowiska poetyckie i wystawy artystyczne.

Stolica Języka Polskiego spełnia misję promowania czytelnictwa, poprzez prezentowanie dorobku wybitnych polskich pisarzy, poetów i dramaturgów, którzy tworzą kanon polskiej literatury i sztuki.

-Idea stworzenia wydarzenia artystycznego w Szczebrzeszynie rodziła się przez kilka lat. Pierwsze spotkanie na którym opowiedziałem Staroście Zamojskiemu o tym pomyśle odbyło się w 2013 r. Pomimo wyjazdu z rodzinnych stron miałem poczucie, że ciągle chodzę po Roztoczu. Wiedziałem co się tu dzieje, czego brakuje, co można by jeszcze zrobić. Do głowy przyszedł mi pomysł zorganizowania festiwalu literackiego w Szczebrzeszynie, który Jan Brzechwa mianował Stolicą Języka Polskiego – mówi Piotr Duda, pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Podczas każdej edycji festiwalu organizowane są wystawy tematyczne poświęcone twórcom z obszaru literatury oraz promowane są prace
malarskie lokalnych artystów z Polski Wschodniej. Od kilku edycji na Festiwalu przyznawana jest Nagroda Człowiek Słowa. Jej laureatami są Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska, Urszula Kozioł i Tadeusz Sobolewski. Przyznawana jest także Nagroda Wielkiego Redaktora.

-Jest to pierwsza nagroda w Polsce dla niedocenianego,
a tak ważnego i wyjątkowo trudnego zawodu, jakim jest redaktor wydawniczy – podkreślają organizatorzy.

Fundatorami tej nagrody są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburg: mecenas Tomasz Kopoczyński oraz Adam Byglewski.

-Festiwal to jednak nie tylko spotkania i warsztaty, ale również duże przedsięwzięcie, które bezpośrednio wspiera rozwój gospodarczy regionu. Poza promocją Roztocza w mediach ogólnopolskich, tradycyjnych i społecznościowych, która ma duży wpływ na zwiększenie ruchu
turystycznego regionu, Fundacja, będąca organizatorem Festiwalu, wypracowała stałą współpracę z lokalnymi partnerami, instytucjami, organizacjami społecznymi oraz placówkami edukacyjnymi. Zrealizowała również program dla nauczycieli placówek edukacyjnych podnoszący ich kompetencje oraz współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami. Zespół
Festiwalu liczy 240 osób i współpracuje z 350 wolontariuszami z całej Polski. Festiwal to także wieloletnia promocja dziedzictwa kulturowego oraz podtrzymywanie tradycji kulinarnych regionu – czytamy w komunikacie prasowym.

Festiwal tworzą Piotr Duda – pomysłodawca oraz dyrektor Festiwalu i Tomasz Pańczyk – sekretarz Rady, a także zespół specjalistów w dziedzinie literatury, języka, teatru, filmu, dźwięku, promocji i mediów.

Partnerami Festiwalu są m.in. Miasto i Gmina Szczebrzeszyn, Miasto Zamość, Starostwo Powiatowe w Zamościu, Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, Zamojski Dom Kultury.


Dotychczasowi Patroni Festiwalu to:
2015 – Zbigniew Herbert
2016 – Bolesław Leśmian
2017 – Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz
2018 – Skamandryci
2019 –Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa
2020 – Cyprian Kamil Norwid


Festiwal w liczbach – 2015-2020 / Goście, partnerzy, organizatorzy
Twórcy – 576
Partnerzy festiwalu – 185
Partnerzy medialni – 101
Wolontariusze – 350
Zespół Festiwalu – 240


Raport z promocji w mediach w latach 2015-2020
/ Liczba wzmianek: – 3 513
/ Zasięg materiałów : – 149 662 917
/ AVE: – 7 400 833 zł

Więcej o Festiwalu pod adresem: www.stolicajezykapolskiego.pl

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA