REKLAMA

Brody Małe: Pożar suszarni zboża

Foto: KM PSP Zamość

Strażacy z JRG Szczebrzeszyn i Zamość oraz druhowie z OSP Niedzieliska, Wielącza, Brody Małe, Brody Duże, przez 7 godzin brali udział w gaszeniu pożaru suszarni w jednej z firm w Brodach Małych. Pożar wybuchł 16 listopada po godz. 22.

-Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów z JRG Szczebrzeszyn stwierdzono, że na terenie przedsiębiorstwa prowadzącego skup zbóż, częściowym pożarem objęty był obiekt stalowej suszarni do zboża. Działania gaśnicze w pierwszej fazie polegały na podaniu jednego prądu wody z działka usytuowanego na podnośniku. Z uwagi na występowanie w pobliżu 20 silosów zbożowych i możliwość wystąpienia dużego zapotrzebowania na wodę, do działań zostały skierowane kolejne zastępy z JRG Zamość oraz OSP.
Działania gaśnicze w kolejnej fazie działań polegały na podaniu kolejnego prąd wody z drabiny mechanicznej do wnętrza suszarni w celu ugaszenia palącej się kukurydzy. Następnie w porozumieniu z kierownictwem zakładu i przy jego wsparciu w trzech etapach opróżniano suszarnię z około 90 ton kukurydzy, którą przelano wodą.
Prawdopodobną przyczyną pożaru było zapalenie się kukurydzy wskutek prowadzonego procesu suszenia. Podczas pożaru zużyto około 40 m3 wody. Właściciel oszacował straty na kwotę 300 tys. zł – informuje mł. bryg. Andrzej Szozda, rzecznik prasowy KM PSP w Zamościu.

.

ZOBACZ TAKŻE