Centrum Edukacyjno-Muzealne: Wystawa obrazów Dariusza Króla

Foto: Tomasz Gaudnik

Do końca sierpnia 2020 roku, w Centrum Edukacyjno-Muzealnym w Szczebrzeszynie (ul. sądowa 13), można oglądać w godzinach pracy ośrodka wystawę prac malarskich szczebrzeskiego artysty Dariusza Króla.

Tak o artyście pisała Anna Katarzyna Maleszko, kustosz kolekcji japońskiej
z Muzeum Narodowego w Warszawie:

„Dariusz Król, artysta, urodzony i mieszkający w Szczebrzeszynie, pozostał wierny rodzinnej ziemi i tradycji polskiego malarstwa krajobrazowego. Od dziesięcioleci jego niezwykłe miniatury malarskie i większe formatowo kompozycje wyrażają przywiązanie i miłość do cichych łąk i spokojnych rozlewisk dolin Roztocza.

Widoki łąk z kwitnącymi trawami i polnymi kwiatami to niezwykła synteza obrazu przyrody, filozoficzna kontemplacja i uważna, czuła obserwacja. Źdźbła traw, delikatne płatki rumiankowych kwiatków, zwiewne dmuchawce malowane są z jubilerską precyzją, która jest zadziwieniem nad urodą i tajemnicą Natury. Rośliny są głównym bohaterem opowieści, pokazane z bliska, kreślone delikatnymi liniami przygaszonych tonów, w których dominują błękity, zielenie, brązy i szarości a na ich tle dominują jasną plamą biele, róże czy błękity polnych kwiatów.”

Prace Dariusza Króla były wystawiane na 60 indywidualnych wystawach malarskich. Był organizatorem międzynarodowych plenerów malarskich w Nagyatad 1989 (Węgry), a także w Nieliszu 2011, 2012, 2013 , 2014 , 2015 , 2016. Jego prace znajdują się w muzeach państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w USA, Japonii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Korei Południowej, Polsce, Szwecji, Rosji, Kanadzie, Australii, Holandii, Austrii i na Węgrzech. Otrzymał nagrody w USA: Floryda – 1990, New Jersey – 1998.

Wystawę można oglądać zachowując bezpieczne odległości w następujących godzinach:

PONIEDZIAŁEK: 10.00 – 16.00
WTOREK – PIĄTEK: 10.00 – 18.00
SOBOTA: 10.00 – 17.00
NIEDZIELA: 10.00 – 16.00

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
Włącz powiadomienia    OK Nie, dziękuję