Stan Zagrożenia Epidemicznego w całym kraju!

13 marca 2020

W ramach walki z epidemią koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki wprowadził od jutra na 14 dni, na terenie całego kraju Stan Zagrożenia Epidemicznego, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Oznacza to, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.: czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych, czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności, obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów, nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W związku z wprowadzonym zarządzeniem, z soboty na niedzielę, rząd zamyka granice Polski dla cudzoziemców i wprowadza kontrole na wszystkich granicach na co najmniej 10 dni. Polscy obywatele wracający z zagranicy będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Częściowo ograniczona zostaje działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie.


Podjęta została także decyzja o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn. Wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz.

Ograniczone będą zgromadzenia powyżej 50 osób.

Jednocześnie premier zapewnił, że wszystkie sklepy spożywcze i banki w Polsce pozostają otwarte.


-Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności – Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Wykupywanie towarów ze sklepów jest niepotrzebne – powiedział premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej w piątkowy wieczór.

Zawieszone zostają międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Utrzymane zostają czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Polski. Ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy na terenie kraju pozostaje bez zmian.