Jasełka i wspólne kolędowanie mieszkańców Błonia

14 stycznia 2020
Foto: Nadesłane

Po raz dziewiąty mieszkańcy Błonia zgromadzili się w remizie OSP na spotkaniu opłatkowym organizowanym w nowej formule.

Wcześniejsze „Opłatki” połączone były z zabawą noworoczną i brali w nich udział tylko dorośli, głównie młodzi. Od 2012 r. spotkania opłatkowe gromadzą całą społeczność – od przedszkolaków po seniorów, zabawa karnawałowa odbywa się w innym terminie.

W niedzielę 12 stycznia do remizy OSP w Błoniu przyszło grubo ponad 100 osób. „Opłatek” rozpoczął się punktualnie o godz. 13.30. Sołtys Błonia p. Zdzisław Oczkoś w imieniu organizatorów (KGW i Rada Sołecka) przywitał wszystkich mieszkańców naszej miejscowości oraz zaproszonych gości. Imprezę uświetnili swoją obecnością księża z Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie i przedstawiciele władzy samorządowej. Urząd Miasta i Gminy Szczebrzeszyn reprezentowali: burmistrz – p. Henryk Matej, z-ca burmistrza – p. Zbigniew Paprocha i przewodniczący rady – p. Zbigniew Złomańczuk. Następnie p. Z. Oczkoś przywitał ks. Mirosława Prokopa – proboszcza parafii i ks. wikariusza – Andrzeja Kijka.

Do wspólnego świętowania organizatorzy zaprosili również grupę pensjonariuszek z DPS „Pod Modrzewiami”.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem kolędy „Dzisiaj w Betlejem” i wysłuchaniem fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza.
Punktem centralnym były specjalnie przygotowane na tę uroczystość jasełka pt. „Tak, on jest królem”, wykonane przez dzieci z Błonia. W odpowiedniej scenografii (gwiazda, grota, kostiumy) dzieci pokazały przyjście Zbawiciela na ziemię oraz walkę Dobra ze Złem. Na scenie pojawiły się typowe dla jasełek postaci: Dzieciątko Jezus, Maryja, Józef, Aniołowie, Diabeł, Pasterze i Mędrcy ze Wschodu. W zakończeniu jasełek wyartykułowane zostały oczekiwania dotyczące przyszłości. Naturalne więc było przejście do łamania się opłatkiem i składania życzeń. Pomyślności, dobra i błogosławieństwa Bożego życzyli zebranym p. burmistrz H. Matej i ks. proboszcz M. Prokop.

Jak zwykle ogromną pracę wykonały panie z KGW w Błoniu, przygotowując posiłek dla ok. 130 osób. Z tradycyjnych potraw na stołach pojawił się czerwony barszczyk z uszkami, ponadto ciasta, słodycze, owoce oraz gorące i zimne napoje.
Było też wspólne kolędowanie, któremu przewodzili panowie Jan Cichoń i Mirosław Garbaty.

Z remizy OSP długo rozbrzmiewały odgłosy zabaw dzieci, rozmów wzruszonych seniorów, a także dźwięki kolęd.

(Nadesłane)