Szebreszin – wspomnienia Philipa Bibela

Na zdjęciu Tomasz Pańczyk. Fot. Tomasz Gaudnik

W sprzedaży pojawiła się książka ze wspomnieniami i opowiastkami o życiu mieszkańców (Żydów i Polaków) przedwojennego Szczebrzeszyna. Jej autorem jest Philip Bibel, który do 1926 roku mieszkał w Szczebrzeszynie.

Podczas Festiwalu “Śladami Singera” w Szczebrzeszynie odbyła się promocja, przetłumaczonej na język polski przez Tomasza Pańczyka, książki pod tytułem “Szebreszin”. Na ponad dwustu stronach Philip Bibel opublikował swoje wspomnienia z przedwojennego Szczebrzeszyna, w którym spędził dzieciństwo i młodość.

W trzydziestu dwóch opowiadaniach Philip Bibel opisał swoje życie w  Sztetlu (żydowskim miasteczku – red.). Nie brakuje także opowieści o innych mieszkańcach Szczebrzeszyna i zasłyszanych legend. Wśród opowiadań są takie jak : “Bogaci Żydzi”, “Anioły, prostytutki, wariat i święty”, “Pogrom”, “Ostatni Żyd”.

Książka została wydana w zaledwie dwustu egzemplarzach i rozchodzi się jak “świeże bułeczki”. Można ją kupić w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie i księgarni “Chrząszcz” przy ul. Zamojskiej. Cena wynosi 25 zł.

Ponieważ książka została wydrukowana w małej ilości jej tłumacz Tomasz Pańczyk nie wyklucza dodruku, zwłaszcza że pod koniec sierpnia odbędą się spotkania promujące “Szebreszin” w Zamościu, Lublinie i Warszawie.

Niebawem książka “Szebreszin” będzie dostępna jako e-book.

– Dzięki temu każdy, nawet w najdalszym zakątku świata będzie mógł ją ściągnąć i czytać na swoim komputerze, tablecie czy komórce – zapewnia Tomasz Pańczyk.

Tomasz Pańczyk zapowiada też, że przystąpił do tłumaczenia “Księgi Pamięci Gminy Żydowskiej w Szczebrzeszynie“.

Księga zawiera wspomnienia i opowiadania szczebrzeszyńskich Żydów, którzy po wojnie wyjechali do Izraela. Napisano ją ku czci gminy szczebrzeszyńskiej, jednej z wielu gmin żydowskich unicestwionych w miastach i miasteczkach całej Polski.

Wydało ją Stowarzyszenia Żydów Szczebrzeszyńskich w Izraelu i diasporze. W skład redakcyjny weszli: Moshe Weinstock, Efraim Farber, Abraham Wolfson, Shimon Scher, Zwi Traeger (Tal), Hanich Becher, Chaya Schissel. Edytor tekstu Dov Shuval.

Philip Bibel (Pinchas Bibel) wraz z młodszym rodzeństwem i matką wyjechał w 1926 roku do przebywającego w Stanach Zjednoczonych – ojca. Tam otworzył warsztat stolarski, w którym produkował meble. Pod koniec lat 90. XX wieku Philip Bibel zaczął spisywać swoje wspomnienia. W 2004 roku opublikował swoje opowiadania w książce pod tytułem : ” Tales of the Shtetl”. Zmarł dwa lata później w wieku 97 lat.

5 Responses to Szebreszin – wspomnienia Philipa Bibela

  • mieszkał od 1926???panie admin to był by starym dziadkiem???:)

  • Czytaj uważniej Januś, jest napisane “do 1926” a nie “od “

  • Właśnie przed chwilą skończyłam czytać tą książkę.Jest bardzo ciekawa czytałam ją jednym tchem.Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy o tradycjach i życiu społeczeństwa żydowskiego w naszym miasteczku.Polecam jako ciekawą lekturę na wakacje.

  • Chciałam kupić tę książkę wczoraj w Domu Kultury, jakie było moje zdziwienie kiedy pracujące tam Panie stwierdziły że nigdy tej książki nie miały w sprzedaży, to gdzie można kupić tę lekturę???

  • Książka sprzedawana jest w Szczebrzeszynie w Domu Kultury oraz księgarni Chrząszcz. Po 8 września dostępne będzie wznowienie “Szebreszina”.