Studenci z USA i Polski odtwarzają polichromie z synagogi w Gwoźdźcu

16 lipca 2012

Fot. Tomasz Gaudnik

Szczebrzeszyńska synagoga zamieniła się w wielką pracownię malarską. Trwa tam właśnie rekonstrukcja polichromii ze sklepienia nieistniejącej już synagogi w Gwoźdźcu na Ukrainie.

Ponad 30 polskich i amerykańskich studentów pod opieką fachowców (historyków, architektów i artystów zajmujących się tradycyjnym rękodziełem drewnianym) z Handshouse Studio z USA, odtwarzają malowidła zdobiące sklepienie dawnej synagogi. w Gwoźdźcu. Ich praca polega na nanoszeniu na drewniane deski wzorów polichromii. Na sklepieniach widniały m.in. wizerunek Jerozolimy, Lewiatana, motywy kwiatowe i roślinne oraz teksty w języku hebrajskim.
Zachowana dokumentacja jest czarno – biała dlatego kolorystyka polichromii została określona na postawie badań prowadzonych w obiektach sakralnych południowo – wschodniej Polski, które pochodzą z tego samego okresu co synagoga w Gwoźdźcu.

W ubiegłym roku podczas podobnych warsztatów w Sanoku wykonana została replika drewnianego dachu synagogi w Gwoźdźcu. Dach synagogi wraz ze sklepieniem z polichromiami, będzie złożony w galerii “Miasteczko” w powstającym w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich. Jego otwarcie jest planowane na jesień 2013 r.

Przez dwa tygodnie od godziny 9 do 17 można śledzić postępy prac przy odtwarzaniu malowideł w szczebrzeszyńskiej synagodze. W niedzielę 22 lipca na rynku miejskim w Szczebrzeszynie odbędą się otwarte warsztaty plastyczne pod nazwą “Na rynku przedwojennego sztetla”. Na jeden wieczór miasto zapełnią bohaterowie przedwojennych opowieści o Szczebrzeszynie. Korzystając z opisów Philipa Bibela stworzone zostaną naturalnej wielkości kartonowe sylwetki, które zostaną ustawione na rynku przy ratuszu.

Wieczór zakończy się wielkim piknikiem nad rzeką Wieprz (przy liceum). Zbiórka przy Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie o godz. 18.

Prace prowadzi Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowski Instytut Historyczny oraz pracownia Handshouse z Massachusetts w USA. Fundatorem projektu jest Irene Pletka z Australii.

Zobacz zdjęcia z prac w szczebrzeszyńskiej synagodze :