Wystawy Dariusza Króla w Zamościu i Szczebrzeszynie

4 września 2019
Foto: Dariusz Król/ Nadesłane

„Roztocze w malarstwie”, to tytuł wystaw malarstwa szczebrzeskiego artysty Dariusza Króla, które zostaną otwarte najpierw w Zamościu a później w Szczebrzeszynie.

W piątek (6 września) o godz. 17. odbędzie się wernisaż wystawy Dariusza Króla w zamojskim Centrum Synagoga Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, przy ul. Pereca 14.

Z kolei tydzień później w piątek (13 września) wystawa „Roztocze w malarstwie” zostanie otwarta w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie, przy ul. Sądowej 3. Będzie ją tam można oglądać do 3 listopada.

-Dariusz Król, artysta, urodzony i mieszkający w Szczebrzeszynie, pozostał wierny rodzinnej ziemi i tradycji polskiego malarstwa krajobrazowego. Od dziesięcioleci jego niezwykłe miniatury malarskie i większe formatowo kompozycje wyrażają przywiązanie i miłość do cichych łąk i spokojnych rozlewisk dolin Roztocza. Widoki łąk z kwitnącymi trawami i polnymi kwiatami to niezwykła synteza obrazu przyrody, filozoficzna kontemplacja i uważna, czuła obserwacja. Źdźbła traw, delikatne płatki rumiankowych kwiatków, zwiewne dmuchawce malowane są z jubilerską precyzją, która jest zadziwieniem nad urodą i tajemnicą Natury. Rośliny są głównym bohaterem opowieści, pokazane z bliska, kreślone delikatnymi liniami przygaszonych tonów, w których dominują błękity, zielenie, brązy i szarości a na ich tle dominują jasną plamą biele, róże czy błękity polnych kwiatów – pisze Anna Katarzyna Maleszko, kustosz kolekcji japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dariusz Król to autor 60 indywidualnych wystaw malarskich. Organizator międzynarodowych plenerów malarskich w Nagyatad 1989 (Węgry), a także w Nieliszu 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016. Jego prace znajdują się w muzeach państwowych oraz w kolekcjach prywatnych w USA, Japonii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Korei Południowej, Polsce, Szwecji, Rosji, Kanadzie, Australii, Holandii, Austrii i na Węgrzech. Otrzymał nagrody w USA: Floryda – 1990, New Jersey – 1998.

Skomentujesz?