W Klemensowie i Bodaczowie będą produkować prąd i ciepło.

Spółka Fenergo z Poznania złożyła w Urzędzie Gminy wniosek o wydanie decyzji środowiskowych o uwarunkowanie realizacji przedsięwzięcia budowy elektrowni biogazowej na terenie byłej cukrowni w Klemensowie.

Podobna inwestycja planowana jest także na terenie Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie. Firma Tergo Power z Norwegii chce tam produkować tak zwaną zieloną energię powstałą ze spalania biomasy.
Na terenie tłuszczowni zostanie wybudowana elektrociepłownia o wartości około 80 – 120 mln euro. Wszystkie formalności zostałyby załatwione w ciągu 18 miesięcy. Do produkcji wykorzystywana byłaby m.in. śruta rzepakowa – 40 proc. surowca pochodziłoby z Zakładów Tłuszczowych. Pozostałe 60 proc. byłoby skupowane m.in. od okolicznych rolników. – Na razie są prowadzone rozmowy – zastrzega Marian Mazur, burmistrz Szczebrzeszyna. – Odpadem w produkcji będzie ciepło, które zostanie wykorzystane do ogrzewania osiedla “Klemensów”, a także, w perspektywie czasu, Bodaczowa i Szczebrzeszyna – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz Mazur.

Jeśli elektrociepłownia w Bodaczowie powstanie, to do produkcji energii i ciepła będzie potrzebować około 500 tys. ton surowca rocznie m.in. słomy zbożowej.

Tergo Power jest właścicielem elektrociepłowni m.in. w Danii, Norwegii i Chinach.

“Szczebrzeszyn.Info”Jeśli plany wypalą, to niedługo w Klemensowie powstanie biogazownia, a w Bodaczowie elektrociepłownia która będzie produkować energię elektryczną i ciepło.