PGE zmodernizowała kolejny odcinek sieci energetycznej

31 maja 2019
Foto: PGE Dystrybucja Oddział Zamość

PGE Dystrybucja poinformowała o zakończeniu projektu modernizacji najstarszej na Zamojszczyźnie linii wysokiego napięcia 110 kV Szczebrzeszyn.

Przebudowie poddano, przebiegający przez lasy Roztocza, 23 kilometrowy odcinek jednotorowej linii 110 kV z 1958 roku, który wymieniony został na nowy. Przebudowana linia była fragmentem dawnego połączania elektrowni Stalowa Wola ze Stacją Zamość. Linia wymagała przebudowy, ponieważ była wyeksploatowana i miała ograniczone możliwości przesyłowe – przewód AFl – 6 120 mm kw. i max. temperaturę pracy +40 °C. Nową instalację wykonano na słupach rurowych z fundamentami palowymi, przewody AFl – 6240 mm kw. Dzięki temu nowa linia będzie mogła pracować w temperaturze do 80°C.

-Linia wyposażona została w przewód odgromowy typu OPGW 48 zawierający włókna światłowodowe, które wpłyną na zwiększenie niezawodności działania nowoczesnych urządzeń i zabezpieczeń pracujących na stacjach elektroenergetycznych. Jako że linia jest zlokalizowana w malowniczych terenach Roztocza Środkowego i przebiega w dużej części  przez tereny leśne, zastosowane zostało tzw. rozwiązanie nadleśne, co chroni linię przed awariami spowodowanymi upadkami drzew oraz zmniejsza wymagania w zakresie wycinki. Wymagało to posadowienia słupów o wysokości około 50 m. Rozwiązanie to oraz pomalowanie konstrukcji słupów na kolor zielony zmniejsza ingerencję linii w piękny, roztoczański krajobraz – informuje PGE Dystrybucja Zamość.

PGE Dystrybucja Oddział Zamość planuje w 2020 roku zrealizować pozostałą część odcinka o długości ok. 5 km. Inwestycja ma poprawić zdolności przesyłowe oraz zapewnić zasilanie od stacji systemowej Mokre do węzła biłgorajskiego od strony stacji systemowej Mokre.

Wartość inwestycji wyniosła prawie 17 mln zł.