Poetka Anna Świrszczyńska i Jan Brzechwa będą patronami tegorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego

7 maja 2019
Konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Od lewej siedzą: Witold Marucha – wicestarosta powiatu zamojskiego, Małgorzata Bzówka – wiceprezydent Zamościa, prof. dr hab. Iwona Hofman z UMCS, Piotr Duda – dyrektor Festiwalu, Henryk Matej – burmistrz Szczebrzeszyna. Foto: Tomasz Gaudnik

W poniedziałek (6 maja) w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który od czterech lat odbywa się w Szczebrzeszynie..

Festiwal literacki, który odbędzie się w dniach 5 – 11 sierpnia (ostatni dzień festiwalu będzie w Zamościu), to miejsce spotkań najbardziej uznanych pisarzy, aktorów, muzyków oraz ich czytelników i fanów.

W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych festiwal obfitować będzie w liczne spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady, debaty, rozmowy o języku polskim i koncerty. Wśród zespołów, które mają pojawić się nad Wieprzem będą m.in.: Voo Voo & Trebunie-Tutki, z projektem „Tischner”.

Wśród wielu innych gości festiwalu będą m.in.: Stanisław Baj, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Tomasz Dostatni, Agnieszka Dauksza, Mikołaj Grynberg, Józef Hen, Olga Hund, Iwona Hofman, Piotr Janicki, Jerzy Jarniewicz, Wiktor Jerofiejew, Barbara Klicka, Urszula Kozioł, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Antonia Lloyd Jones, Małgorzata Łukasiewicz, Weronika Murek, Wiesław Myśliwski, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Maciej Robert, Krystyna Rodowska, Tadeusz Sobolewski, Tomasz Swoboda, Mariusz Urbanek, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Marcin Wicha, Bogusław Wróblewski, Ilona Wiśniewska, Filip Zawada.

W związku z tym, że Jan Lesman „Brzechwa” jest jednym z patronów tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy przygotowali m.in. wystawę ilustracji do twórczości Brzechwy, stworzonych przez „mistrzów malarstwa i grafiki, uzupełnionych też o najciekawsze animacje inspirowane twórczością poety”.

Najmłodsi uczestnicy festiwalu będą mogli uczestniczyć w porannych warsztatach w namiocie nazwanym „Małą Stolicą Języka Polskiego”.

Przyznana zostanie także Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że „wydarzenia, dla odbiorców w każdym wieku, są całkowicie bezpłatne”.

Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany w czerwcu br.

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Misją fundacji jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki, stanowiących fundamenty przemysłu kreatywnego. W tym sensie Festiwal traktujemy jako inicjatywę o zasięgu ogólnopolskim, ale mocno osadzoną w środowisku Roztocza i przyczyniającą się do rozwoju regionu, uruchamiania jego potencjału, wzmacniania społeczności lokalnej.

Więcej informacji o festiwalu na STRONIE organizatora oraz FANPAGE.