ZUS zakończył wysyłkę listów o podwyżce emerytur i rent

6 kwietnia 2019

Ponad tydzień przed terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę ponad 8 mln decyzji waloryzacyjnych. To pisma z informacją, o ile od marca wzrosła emerytura lub renta. Ostatnia partia listów wyszła dziś z instytucji do adresatów.

Do emerytów, rencistów oraz osób na świadczeniach przedemerytalnych trafiło w sumie 8,3 mln listów, a w samym województwie lubelskim – około 400 tysięcy. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych ruszyła 11 marca i miała potrwać nieco ponad miesiąc, do 12 kwietnia. Jednak ostatnie 318 tys. listów Zakład rozesłał tydzień wcześniej. Zwaloryzowane wypłaty trafiły już także do wszystkich osób pobierających świadczenia.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie po raz pierwszy, ale i na pewno nie po raz ostatni, daje dowód na swój pełen profesjonalizm. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych to kolejne zadanie zrealizowane przez nas przed terminem – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Emerytury i renty od marca są wyższe o 2,86 procent. Dodatkowo w tym roku obowiązywała gwarancja minimalnej podwyżki o 70 zł dla emerytur (które na koniec lutego wynosiły co najmniej tyle co emerytura minimalna), rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rent rodzinnych. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosły natomiast o co najmniej 52,50 zł. To znaczy, że osoby z emeryturami w przedziale 1029,80 zł do ok. 2448 zł otrzymały podwyżkę o 70 zł, a osoby z wyższymi świadczeniami – podwyżkę o 2,86 procent.

(Nadesłane)

Skomentujesz?