Nagroda dla dr. Zygmunta Klukowskiego

Doktor Klukowski w otoczeniu pielęgniarek. Foto: Archiwum Państwowe w Zamościu/ Nadesłane

W Roku dr. Zygmunta Klukowskiego Urząd Miasta i Gminy Szczebrzeszyn we współpracy z Dariuszem Górnym złożył wniosek do Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi o pośmiertne przyznanie (istnieje taka formalna możliwość) Doktorowi nagrody „Kustosz Pamięci”.

Jak można przeczytać na stronie internetowej IPN nagroda ta „została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.”
W swoim założeniu nagroda ma przyczyniać się do budowania szacunku dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.
O przyznaniu nagrody „Kustosz Pamięci” zdecyduje powołana w tym celu kapituła, w skład której wchodzą: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczący Kolegium IPN, dyrektor Archiwum IPN, dr hab. Filip Musiał – dyrektor Oddziału IPN w Krakowie; prof. Albin Głowacki – badacz polskich dziejów na Wschodzie po 17 września 1939 roku; Andrzej Kostrzewski – żołnierz AK, działacz WiN, wiceprezes Instytutu Katyńskiego; dr Tadeusz Krawczak – historyk w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, wykładowca w Papieskim Wydziale Teologicznym. Od roku 2002 w skład kapituły wchodzą kolejni laureaci nagrody. Od roku 2009 w skład Kapituły wchodzą również osoby wskazane przez Kapitułę: Paweł Kurtyka i Magdalena Merta.
Uroczysta gala, w czasie której do publicznej wiadomość zostaną podani tegoroczni laureaci nagrody „Kustosz Pamięci” odbędzie się w maju br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Mamy nadzieję, że jednym spośród pięciu laureatów będzie, pośmiertnie, dr Zygmunt Klukowski.

(Nadesłane)

CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA